Pilotlarımızı kurtaracak sistem neden uyarmadı?

Pilotlarımızı kurtaracak sistem neden uyarmadı?
Şehit olan pilotlarımızla ilgili emekli hava korgeneralinden canlı yayında kritik soru!
Askeri havacılıktaki uzman isimlerden emekli hava korgeneral Erdoğan Karakuş, Habertürk'te Genelkurmay’ın yayınladığı fotoğrafları değerlendirip, tespitlerde bulundu
 
İŞTE O TESPİTLER...
 
“Fotoğraflarını gördüğümüz parçalardan anladığıma göre uçağın Esad’ın dediği gibi uçaksavarla değil, füzeyle vurulduğu anlaşılıyor. Uçak çok büyük ihtimalle burnu Suriye tarafına çevrili direkt Suriye’nin üzerine doğru uçuyordu. Aksi durumda haritada görüldüğü şekilde Suriye kıyısına paralel uçsaydı, dünyanın yuvarlaklığı nedeniyle burundan isabet alması çok zor olurdu. Kuyruktan isabet alırdı. Kuyruktan isabet alan bir uçak rahat kurtulur. NATO’nun Sırbistan’a yaptığı hava operasyonunda Fransız uçağı kuyruktan isabet almasına rağmen rahatlıkla uçak gemisine iniş yapmıştı. Bu durumda pilotlar da koltuğu çekip kurtulabilirlerdi.
 
HAREKET EDEMEMİŞLER
 
Uçak burundan füzeyi yediği için pilotlar hareket bile edememiştir. Bu durumda da postal ve kaskların bulunması çok normaldir. Çok basit bir kaba hesapla şunu söylemek mümkündür: Uçak 18-19 mildeyken füze fırlatılmıştır. Füzenin hızı saatte 2 bin, uçağın hızı da o esnada 800-900 km.dir. Bu durumda füzeyle uçak 13 milde buluşmuş, uçak füzeyi yedikten sonra da havada sürüklenip Suriye hava sahasına girip 8-9 mile düşmüştür.
 
Suriye tarafı yaptığı açıklamada Türk uçağının uçaksavar ateşi ile düşürüldüğünü açıklarken, Genelkurmay Başkanlığı uçağın nasıl düşürüldüğüne dair bir yorumda bulunmamıştı.
 
GES NEDEN UYARMADI?
 
Burada sorgulamamız gereken bir başka şey daha var. Genelkurmay’dan MİT’e devredilmiş elektronik sistem (GES) füzenin fırlatıldığını nasıl tespit edemedi? Bu sistem Genelkurmay’dayken, Ege’de biz eğitim uçuşu yaparken, karşı koymak için hangi adadaki Yunan uçağının motor çalıştırmaya başladığını daha yerdeyken tespit eder, havadaki pilotumuza bildirir, ona göre durum almasını sağlardık. Suriye’nin füze rampasının hareketlilik sesi tespit edilip, pilotlara bildirildi mi? Bildirilmiş olsa çocuklar ona göre davranırdı diye düşünüyorum. Bu kritik soru da yanıt bulmalı.” (NSK)
 
Vatan
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com