Pınar Selek davası ertelendi

Pınar Selek davası ertelendi
Mısır Çarşısı'ndaki patlamayla ilgili davada üç kez beraat ettikten sonra İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından müebbet hapis istemiyle yeniden yargılanmasına karar verilen Sosyolog Pınar Selek'in davası 24 Ocak 2013'e ertelendi.

Mısır Çarşısı’nda 9 Temmuz 1998’de 7 kişinin ölümü ve 127 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan patlamaya ilişkin Çağlayan’daki İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen dava öncesinde, Sezgin Tanrıkulu bir açıklama yaptı.
 
“Türkiye’nin her yerinde özel yetkili mahkemelerde bu yargıçlar ve bu yargı, insanlarımıza yurttaşlarımıza zulüm dağıttı ve zulüm dağıtmaya devam ediyor” diyen Tanrıkulu, dayanışmaya devam edeceklerini söyledi.
 
Adliye önünde Pınar Selek’e destek için toplanan “Hala Tanığız Platformu” adına konuşan oyuncu Deniz Türkali ise Pınar Selek’in muhaliflere gözdağı olarak kurban seçildiğini vurgulayarak “Kürt Sorunu’na ilişkin bilimsel araştırması kaybedeli, görüştüğü kişilerin isimlerini vermediği için en ağır işkencelere maruz bırakalı on beş yıla yakın zaman geçti” dedi.
 
Selek’in, Mısır Çarşısı davasından üç kez beraat ettiğini anımsatan Türkali “İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi 9 Şubat 2011 tarihinde vermiş olduğu nihai beraat kararını, 22 Kasım 2012 perşembe günü gerçekleşen duruşmada yok saydı. Yalnızca Türkiye hukuk tarihinde değil, dünya hukuk tarihinde de eşi benzeri görülmemiş skandal karara istinaden ilk kez bir mahkeme Yargıtay’ın bozma kararına direnerek verdiği kendi beraat kararını yok saydı” diye konuştu.
 
Selek ile evleri, atölyeleri, sokakları, meydanları paylaştıklarını, umutları, emekleri, kitapları, şarkıları bölüştüklerini, birlikte ürettiklerini ve birbirlerinin varlığından heyecan duyduklarını kaydeden Deniz Türkali, şöyle devam etti:
 
“Pınar Selek’in elini tutmaktan gurur duyuyoruz. O eli hiç bırakmayacağız. Elini birlikte bu ülkenin sokaklarında özgürlüğünün şenliğini kutlayana kadar bırakmayacağız. O gün Pınar, en önde olacak. El edecek hepimize, hep birlikte şarkılarımızı söyleyelim diye. İşte o gün bütün basın açıklamalarını konfeti yapıp havalara savuracağız ve kahkahalarla güleceğiz. Adalet dediğimiz de bu resimden ibaret.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com