Pitbull dehşetine 5 bin 400 lira!

Pitbull dehşetine 5 bin 400 lira!
Bir vatandaşa saldırıp yüzünün felç olmasına neden olan köpeğin sahibi para cezasına çarptırıldı...

Adana'da 2 yıl önce, 11 yaşındaki Ece Erboğa'ya saldırıp, yüzünün sol tarafını felç eden pitbull cinsi köpeğin sahibi olduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan Halil İbrahim Taşdemir, 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bu ceza, 5 bin 400 lira para cezasına çevrildi.

Merkez Yüreğir İlçesi'ne bağlı Yamaçlı Mahallesi'nde oturan Ece Erboğa, 2 Kasım 2009'da okuldan evine dönerken pitbull cinsi köpeğin saldırısına uğradı. Çenesinin kas ve kemik yapısı güçlü olan türe ait 2 yaşındaki köpek, Ece'yi boynundan ısırarak yerde sürükledi. Ece, çevredekiler tarafından demir sopa ve taşlarla vurulan köpeğin dişlerinden güçlükle kurtarıldıktan sonra, hastaneye kaldırıldı. Yaklaşık bir ay hastanede tedavi gören Ece, bir kez de ameliyat geçirdi. Ece, his kaybı olduğu için dudağının sol tarafını hareket ettirmekte zorlanıyor. Pitbull dehşetini yaşadığı ilk günlerde, konuşma ve yemek yeme güçlüğü çeken Ece, uzun süre fizik tedavisi gördü.

KÖPEK BARINAĞA KONULDU

Olayın ardından köpek, belediye görevlileri tarafından yakalanarak hayvan barınağına konulurken, sahibi olduğu iddia edilen 16 yaşındaki V.Y. hakkında Adana 2'nci Çocuk Mahkemesi'nde, 'Yaralama ve hayvanın tehlike yaratabilecek şekilde serbest bırakma' suçlarından toplam 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Tutuksuz yargılanan V.Y., Ece'ye saldıran köpeğin kendisinin olmadığını, aynı mahallede oturan Halil İbrahim Taşdemir'e ait olduğunu söyledi. Olay günü de köpeği kendisinin gezdirmediğini ifade eden V.Y., "Ece'nin yaralanmasına ben sebebiyet vermedim. Suçlamayı kabul etmiyorum" dedi.

Mahkeme, V.Y.'nin delil yetersizliğinden beraatına ve köpeğin gerçek sahibinin bulunması için yeniden soruşturma başlatılmasına karar verdi.

İKİNCİ KEZ DAVA AÇILDI

Yeniden yapılan soruşturmanın ardından, bu kez de köpeği olaydan önce sattığını öne süren Halil İbrahim Taşdemir hakkında, 'Hayvanın tehlike yaratabilecek şekilde serbest bırakma, taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olma' suçlarından dava açıldı. Adana 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi'nde açılan davada tutuksuz sanık Taşdemir, suçlamayı kabul etmedi. Daha önceki duruşmada da tanık olarak dinlenen Taşdemir, "Köpeği olay tarihinden önce sokaktan geçen birisine 200 liraya sattım. Köpek bana alışık olduğu için kaçmış olabilir. Olay tarihinde köpek V.Y.'de değildi" dedi.

'KÖPEK BENİ YERE DÜŞÜRDÜ'

Köpeği görünce korkup kaçtıklarını belirten Ece Erboğa ise olayı şöyle anlattı:

"Köpek sessizce arkamdan gelip beni yere düşürdü. Sonra yüzümden, sağ tarafımdan arkaya, saçıma doğru beni ısırdı. Yaralandım. Sopalarla köpeğe vurdular. Köpek beni bıraktı. Sonra beni hastaneye götürdüler."

PARA CEZASI

Mahkeme, sanık Taşdemir'i 'taksirle yaralama' suçundan 6 ay, 'hayvanın tehlike yaratabilecek şekilde serbest bırakılması' suçundan da 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanığa verilen toplam 9 ay hapis cezası, 5 bin 400 lira para cezasına çevirdi. Mahkeme hakimi, zararın giderilmediği ve sanığın yeniden suç işlemeyeceği yönde kanaat oluşmadığından dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına karar verdi. (NSKBR)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com