Piyango özel okullara vurdu!

Piyango özel okullara vurdu!
Kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan 4+4+4 sistemi en çok özel okullara yaradı.

66 aylıkların zorunlu, 60 aylıkların isteğe bağlı olarak ilköğretim birinci sınıfa başlaması uygulamasını getiren ve eğitimi 4+4+4 olarak kesintili ama zorunlu 12 yıla çıkaran yeni eğitim sistemi özel okullara yaradı.

Sistemin getirdiklerine dikkat çeken yazar Pervin Kaplan, Habertürk Gazetesi’ndeki köşesinde çarpıcı tespitlerde bulundu.

“Öğrencinin okula başlama yaşını düşüren sistem değişikliğinin okullarda karışıklığa yol açacağını düşünen velilerin çocukları için tercihi bu nedenle devlet değil özel okullar oldu” diyen Kaplan geçen yıla göre özel okullarda öğrenim gören öğrenci sayısının ilk kez bu yıl yüzde 15 artarak 491 binden 566 bine çıktığına dikkat çekti.

Kaplan yeni eğitim sisteminin özel okulları nasıl etkilediğinin yanıtını da Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Küçük’e sordu.

Geçen yıla göre öğrenci sayısını 75 binin üzerinde artıran özel okulların sayısı 4 bin 578'e, öğrenci sayısı da 566 bine ulaştı. 66 bin öğretmenin görev yaptığı okullarda öğrenci sayısındaki artış geçen yıllar dikkate alındığında yıllık yüzde 7 ile yüzde 8 arasında değişirken, bu yıla gelince oran ikiye katlandı. Küçük’e göre bunun nedeni velilerin sistem değişikliği yüzünden devlet okullarında sıkıntı yaşanacağından endişe duymaları. Bu yüzden de çocuklarını güvenli liman gördükleri özel okullara vermeyi tercih ettiler.

Zaten okullarda öğrenci sayısının özellikle okul öncesi ve birinci sınıfta artmıy olması da velilerin yeni sistemin neler getireceği ve nasıl uygulanacağı konusundaki endişelerini kanıtlar nitelikte.

Çünkü geçen yıl birinci sınıfta okuyan öğrenci sayısı 38 bin 343 iken, bu yıl sayının 55 bin 545'e ulaştığı görülüyor. Bu rakamlar kalabalık sınıflarda çocuğunun okumasını istemeyen ve müfredat konusunda kuşkuları olan velilerin çocukları için özel okulları seçtiklerini gösteriyor.

Son 10 yılda özel okullarda öğrenci sayısının ne kadar arttığının yanıtını da Küçük verdi: Yüzde 150. Özel okullarda.

2002'de öğrenim gören öğrenci sayısı yalnızca 223 bindi. Okullarda öğrenci sayılarının artışına tıpkı bu yıl olduğu gibi eğitimde sistem değişiklikleri, velilerin değişen sistem değişiklikleri, velilerin değişen sisteme karşı endişeleri ve çocuğuna daha iyi bir eğitim verme arzuları etkili oluyor.

Tıpkı bu yıl 4+4+4 sisteminden endişeye kapılması gibi eğitimdeki her sistem değişikliği aslında özel okullara öğrenci artışı olarak yansıyor. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com