"Piyasada para yok, borçla yaşıyoruz"

"Piyasada para yok, borçla yaşıyoruz"
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, özellikle dar gelirli vatandaşların borç içinde yaşadığını belirterek, piyasalarda paranın dönmediğini vurguladı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, özellikle dar gelirli vatandaşların borç içinde yaşadığını belirterek, piyasalarda paranın dönmediğini vurguladı. 

Vatandaşın maaşını aldığı gün parasını kart borcuna ve banka kredisine yatırıp, cepleri boş gezdiğini dile getiren Palandöken, "Kalabalık görünen yerlerde çarşı pazarda beklenen alışveriş yok. Harcamalarda kredi kartına yüklenmiş vatandaş. Kredi kartı borcu 370 milyon, tüketici kredisi 1.5 milyar lira artarak vatandaşın bankalara olan toplam borcu bir haftada 245 milyar liraya dayandı" dedi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, tüketicinin bankalara olan borcunun her geçen gün arttığını ifade ederek, 2011 yılının başında 216 milyar olan toplam borcun, 2012 yılının Ekim ayında 245 milyar TL'ye ulaştığını kaydetti. 

Tüketici kredilerinin 162 milyar TL'den 178 milyar 836 milyon TL'ye, kredi kartı harcamalarının 53 milyar 900 milyon TL'den yüzde 24 artışla 66 milyar 113 milyon TL'ye çıktığını kaydetti. Kartla harcamalarda yaşanan artışın aynı zamanda borcunu ödeyemeyen vatandaşın sayısını da artırdığına dikkat çeken Palandöken, "Kara listeye girenlerin sayısı 2012 yılının Ekim ayına kadar 600 bin, toplamda 2,3 milyon vatandaşımızın icra takibiyle karşı karşıyadır. Aileleri ile birlikte düşündüğümüzde etkilenen sayı 10 milyona dayanmaktadır" diye konuştu.

-"BANKALAR VATANDAŞI KORUMALI"-

İstenmeden gelen kredi kartları sayesinde 21 milyon kişinin cebinde 52 milyon civarında kredi kartı bulunduğunu belirten Palandöken açıklamalarına şöyle devam etti:

"Yüksek limitleri sayesinde rahat rahat harcama yapılan, ödeme vakti geldiğinde kara kara düşündüren kredi kartınızın borcunun yarısından azını bir yıl içinde 3 defa ödeyenler, nakit çekemiyor ve limit artıramıyor. O karttan bu karta nakit çekerek ödeme yapan ve günü kurtaran 6.5 milyon vatandaşa şimdi yasak geldi. Tüm bu gelişmeler sonucu sıkıntıya giren ve borcunu ödemekte zorlanan vatandaşlar fırsatçılara yöneliyor. Kefilsiz, teminatsız, dosya ve sigorta masrafsız anında kredi kartı borçlarını kapatan bu kişi ve kuruluşlar borcun üzerine komisyon eklenerek, 12 ay taksitli olarak geri tahsil ediyorlar. İşin trajikomik tarafı bankaların uyguladığı aylık kart faizinin yarısına bu işi yapıyorlar. Bankaların bu duruma son verip elini taşın altına koymalarını bekliyoruz. Vatandaşı bu faiz ve masraf batağından çıkarmalılar."(EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com