Piyasalar kritik istifa haberiyle sarsıldı

Piyasalar kritik istifa haberiyle sarsıldı
Piyasalar, Avrupa Merkez Bankası (ECB) İcra Kurulu üyesi Jurgen Stark'ın tahvil alım programı konusunda yaşanan anlaşmazlık nedeniyle istifa ettiği haberiyle sert düştü.

Piyasalar, Avrupa Merkez Bankası (ECB) İcra Kurulu üyesi Jurgen Stark'ın tahvil alım programı konusunda yaşanan anlaşmazlık nedeniyle istifa ettiği haberiyle sert düştü. Dolar 1.80'e doğru hareketlenirken, İMKB, yüzde 2 aşağı geldi.

Reuters'ın haberine göre Stark, bankanın tartışmalı tahvil alım programı için diğer üyelerle anlaşmazlık yaşadı.

İstifa ilk anda resmi olarak doğrulanmasa da, Banka'dan daha sonra ajansa yapılan açıklamada, Stark'ın kişisel nedenlerden dolayı istifa ettiği iletildi.

Ancak, konuya yakın iki kaynak, Stark'ın, geçen ay İtalya ve İspanya'yı, krizin eşiğinden çeviren tahvil alımı hamlesi nedeniyle gerçekleştiğini belirtti. Bu hamle, euro ve Avrupa borsalarında düşüşe neden olmuştu.

Avrupa'da devam eden borç krizi endişelerine, piyasaların olumlu baktığı tahvil alım programıyla ilgili anlaşmazlığın eklenmesi satışları da beraberinde getirdi.

EURO 6.5 AYIN DİBİNDE

Euro, dolar karşısında 1.3697'yi görerek son altı buçuk ayın en düşüğüne geriledi.

İçeride de dolar, TL karşında yaklaşık yüzde 2'lik yükselişle 1.7960'a, euro ise 0.3'lük artışla 2.4630'a geldi. Daha sonra hafif gevşeyen, dolar/TL 1.78'e, euro/TL de 2.45'li seviyelere geriledi.

Haberle birlikte ABD borsalarını da yüzde 2'ye varan kayıplarla açılması, İMKB 100'e de satış getirdi. İkinci seansta kayıpları bir ara yüzde 2'yi aşan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Bileşik 100 Endeksi günü yüzde 1.4'lük düşüşle 55 bin 902 puandan kapattı.

ECB İÇİN ZOR DÖNEM

Bonn Üniversitesi ekonomi bölüm üyelerinden Manfred Neumann yaptığı değerlendirmede, "Stark, tahvil alımı konusunda şu anda Almanya Merkez Bankası başkanlığı görevini yürüten Axe Weber ile benzer düşünceye sahip. Bu tüm Almanların paylaştığı bir tavır. Bu, ECB içinde yaşanacak büyük sıkıntıların da bir işareti. Almanların, ECB'nin politikalarıyla ilgili tereddütleri olduğu açık" dedi.

Stark'ın ayrılması, ECB'nin şimdiki Başkanı Jean-Claude Trichet'nin de Ekim ayında görevini bırakacak olması nedeniyle Banka için zor bir dönemin başlangıcı olarak değerlendiriliyor. Trichet'nin yerine, borç yükü altındaki İtalya'nın Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin gelecek olması piyasalar tarafından çok olumlu karşılanmıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com