PKK 3 Irak vatandaşını kaçırdı

PKK 3 Irak vatandaşını kaçırdı
Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi, üç Irak vatandaşının PKK tarafından kaçırıldığını, kaçırılanlardan birinin ölü bulunduğunu açıkladı. Açıklamada PKK'ya, ilk kez, çok sert tepki gösterildi.

AFP'nin haberine göre, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 29 Aralık tarihinde, PKK’nın Dohuk eyaletinin Zakho bölgesinde üç Irak vatandaşını kaçırdığı bildirildi.

Açıklamada kaçırılan Iraklıların kimliklerinin Musa Yunus Abdullah, Sami Muhammed Tahir ve Muhammed Şahvan olduğu belirtildi.
Üç Iraklıdan 27 Ocak tarihine kadar haber alınamadı. Bu tarihte kaçırılanlardan ikisinin serbest bırakıldığı, Musa Yunus Abdullah’ın ise iki gün sonra ölü bulunduğu belirtildi.

Özel bir komite oluşturuldu

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Biz İçişleri Bakanlığı ve Irak Kürt bölgesi hükümeti olarak, PKK'ya mensup silahlı kişilerin sınır bölgelerindeki sivillere yönelik bu eylemlerini kınıyor, bunları insan hakları ilkelerine uymayan yasadışı hareketler olarak görüyoruz” denildi.Açıklamada ayrıca meselenin incelenmesi ve “olayın faillerine karşı hukuki süreçlerin yürütülmesi için özel bir komite oluşturulduğu” ifade edildi.

Bakanlık açıklamasında, “Herhangi bir kişi ya da grubun mahkemelerin görevini üstlenip, vatandaşlarımızı tutuklamasına ve öldürme emirlerini uygulamasına izin vermeyeceğiz. Kürdistan bölgesi yasal ve hukuki bir sistem tarafından idare edilen güvenli bir bölgedir; ilk ve son karar mahkemelere ve hukuk devletine aittir” ifadelerini kullandı.
 (SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com