PKK affı bekleyecek!

PKK affı bekleyecek!
Çözüm süreci kapsamında 8 Mayıs’tan itibaren sınır dışına çekileceğini açıklayan PKK, militanların bir kısmını Suriye’ye göndermeyi tasarlıyor.
1999’da yapılan çekilmeden dersler çıkaran örgüt, bu kez planlı çekilme için harekete geçti.
 
Milliyet’e 1999’daki çekilme sürecini anlatan, güvenlik nedeniyle ismini vermek istemeyen eski bir PKK yöneticisi, 8 Mayıs’ta çekilecek gruplarla ilgili yönetici şunları anlattı:
 
‘1999 süreci daha farklıydı’
 
“1999 dönemi farklıydı. Çekilme kararına yönelik talimat Abdullah Öcalan tarafından gelince hızlı hareket başlatıldı ve yıl sonuna varmadan bitti. O dönem bazı devlet yetkililerinin isteği doğrultusunda içeride bir kısım güç kaldı. Çekilme sonrasında beklediğimiz siyaset değişikliği olmayınca, 2002’den itibaren 20-30’ar kişilik küçük gruplar halinde içerideki güçler takviye edildi. Örgüt Öcalan’ın idam edileceği gibi hazırlığını yaptı. 2003’te hükümetten çözüme dair mesaj alınmayınca Öcalan ‘Savaşı başlatın’ talimatı verdi. Daha sonra ayrılmak zorunda kalan Nizamettin Taş, Osman Öcalan’ın da içinde bulunduğu kadronun bir bölümü, ‘Olmaz, yanlış karar’ dedik. Bu önerimiz kabul görmedi. ”
 
Örgütten bir grubun bu hafta Şemdinli bölgesinden Kuzey Irak’a çekilmesi bekleniyor. Şemdinli’yi Çukurca ve Uludere bölgesindeki gruplar izleyecek.
 
Ana kamplara çekilecek silahlı gruplar 6-7 ay kapsamlı askeri ve siyasi eğitime tabi tutulacak. Bu sürede TBMM’deki çalışmaları izleyecek olan Kandil yönetimi umut verici gelişmeler kaydedilmesi halinde, eğitimli birliklerinin üçte birini Suriye’ye kaydırmayı düşünüyor. PKK yönetimi genel af da dahil kapsayıcı düzenleme gerçekleştirilene kadar silahlı gücünü korumayı tasarlıyor. (BCK)
Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com