PKK bayrak mı dikecekti?

PKK bayrak mı dikecekti?
Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nin kırsal kesiminde yaklaşık 10 gündür çatışmalar devam ediyor.
Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nin kırsal kesiminde yaklaşık 10 gündür çatışmalar devam ediyor. Terör örgütü ile girilen çatışmada PKK’nın taktik değiştirmesi dikkat çekiyor. Top, tank ve ağır silahların kullanıldığı çatışma bölgesine gazeteciler de dahil kimsenin girip çıkmasına izin verilmiyor.
 
PKK’nın Hakkari’nin Şemdinli İlçesi kırsalında 22 Temmuz’da 2 gün arayla yol kesip propaganda yapmasının ardından başlayan operasyonlar 10. gününe giriyor. Rüzgarlı, Bağlar ve Yiğitler Köyü ile Goman Dağları'nda son 5 gündür şiddetini artıran çatışmalar hakkında çelişkili bilgiler geliyor. Askerin bölgede ağır silahlarla yürüttüğü operasyon devam ederken, PKK’nın da taktik değiştirdiği görülüyor. Daha önce gerçekleştirdiği saldırıların ardından genellikle kuzey Irak’taki kamplarına çekilen PKK’nın, ilk kez mevziler oluşturarak çarpışma yolunu seçtiği belirtiliyor.
 
PKK BAYRAK MI DİKECEK Tİ?
 
Güvenlik birimlerinden yansıyan iddialara göre, PKK’nın amacı, Şemdinli'ye sızarak merkezdeki güvenlik birimlerine saldırmak, kamu binalarını ele geçirmek ve buralara PKK bayrağı asmaktı. Örgütün bu eylemle Arap baharı benzeri bir eylemin fitilini ateşlemeyi amaçladığı iddia edilirken, PKK’lıların saldırı için 8 ay boyunca İran’daki Şehidah Kampı’nda termal kameralara yakalanmadan sızma eğitimleri aldıkları öne sürüldü. 20 gün önce eğitimlerden kaçarak güvenlik birimlerine teslim olan 2 PKK’lının ifadelerinde sızma planını anlatması üzerine operasyonun düğmesine basıldığı kaydedilirken, teslim olan PKK’lıların, örgüte "Bu bir başkaldırı. Dönmek yok, çatışarak öleceksiniz" talimatı verildiğini söyledikleri de iddialar arasında yer aldı.
 
'PKK taktik değiştirdi” iddiası
 
Bu arada daha önce gerilla yöntemiyle saldırılardan sonra Kuzey Irak’a kaçan PKK’lıların, ilk kez Şemdinli kırsalındaki yerlerini bırakmayıp mevzi çatışmasına girmesi dikkat çekti. PKK’ya yakın internet sitesi Fırat News’de yayınlanan haberlerde Şemdinli’de yaşananlar için 'yeni bir taktik' ifadesi kullanıldı. Sayılarının 600 civarında olduğu sanılan PKK’lılar mevziler kazarak çatışmaya devam ediyor. Çatışma sesleri ilçe merkezinden duyulurken, bölgeden yoğun duman yükseldiği görülüyor.
 
KARŞILIKLI AĞIR KAYIP İDDİALARI
 
2 bin askerin katıldığı top, tank ve ağır silahların kullanıldığı operasyonla ilgili Genelkurmay’dan bir açıklama gelmezken, basında kayıplarla ilgili birbirini tutmayan haberler yer alıyor. Gazetelerde bugüne kadar 100’e yakın PKK’lının öldürüldüğünü iddia edilirken, Fırat News yalnızca pazartesi günü 15 askerin öldürüldüğünü, 8 askerin yaralandığı belirtti. Fırat News, çatışmalardaki toplam asker ve özel harekat polisi kaybının 50’yi bulduğunu iddia etti. Fırat News’e  göre çatışmalar Yüksekova ve Diyarbakır Lice'ye de sıçramış durumda. Asker tarafından ablukaya alınan çatışma bölgesine kimsenin girmesine izin verilmiyor. Irak sınırındaki birliklerden de PKK’lıların sızma yapabileceği bölgelere top atışları yapılıyor.
 
ÇATIŞMALAR İLÇE MERKEZİNE YAKLAŞTI
 
Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre, çatışmaların Şemdinli’nin 1 kilometre yakınına kadar geldiğini ve son olarak çatışma bölgesine tankların sevk edildiğini belirtti. “Bombalanan yerde orman yangını başladığını söyleyen Töre, tanklarla birlikte çok sayıda askeri aracın  çatışma bölgesine gittiğini, savaş uçakları ve helikopterlerinde operasyona destek verdiğini kaydetti. Çatışmaların 20 km derinliğinde bir alanda sürdüğünü söyleyen Başkan Töre,  çatışmaların yaşandığı bölgedeki köylerin boşaldığını, köylülerin ilçe merkezi ve başka köylerdeki yakınlarının yanına kaçtığını söyledi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com