PKK cesaret alıyor

PKK cesaret alıyor
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Suriye konusunda Türkiye'nin marjinalize olduğunun altını çizerek, "PKK, Suriye, İran ve Irak ile bozuk ilişkilerden ilham ve cesaret alıyor" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Suriye konusunda Türkiye'nin marjinalize olduğunun altını çizerek, "PKK, Suriye, İran ve Irak ile bozuk ilişkilerden ilham ve cesaret alıyor" dedi.

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Loğoğlu, "Üçü de bizim için, hem bölge ülkeleri olarak hem de ticari, ekonomik ilişkiler açısından hayati önem taşıyan ülkelerdir" diyerek bu bölgedeki kötü gidişatın Türkiye'de pkk'nın hareket alanını genişlettiğini belirtti. 

PKK'nın bu durumdan "ilham veya cesaret aldığını, ya da doğrudan değişik ölçülerde, değişik biçimlerde destek aldığını" ifade ederek şöyle devam etti:

"Suriye konusunda Türkiye artık iyice marjinalize olmuştur. Bugün inisiyatifin bölge ülkeleri bakımından Mısır'ın eline geçmiş durumdadır. Mısır'ın İran, Suudi Arabistan ve Türkiye'yi bir toplantıya çağırdı. Bu aylarca önce Türkiye'nin yapması gereken, çok daha etkili bir biçimde yapabileceği bir girişimdi. Fakat Suriye konusunda bu şansımızı da izlenen yanlış politikalar neticesinde yitirmiş durumdayız. Şimdi Türkiye Mısır'ın ayak izlerinden gidiyor, yarın başka birisi olabilir. Türkiye artık Suriye konusunda artık yalnız kalmış, arkasında Birleşmiş Milletler olmayan, NATO olmayan, AB olmayan, ABD olmayan bir ülke konumuna gelmiştir. Bu Türkiye için kötü bir haberdir ama daha kötüsü Suriye içindir. Bu Suriyelilerin çatışmaya devam edeceği anlamına gelmektedir."

TERÖR

Loğoğlu, artan terör olaylarına ilişkin de "hepimiz bu artık bitsin diyoruz ama her sabah uyanırken acaba bugün yine ölen oldu mu, şehit verdik mi diye uyanıyoruz. Bütün hayatımız artık bu eksen etrafında dönmeye başladı" sözlerini dile getirdi. AKP'nin "kendi söylemlerinin gürültüsünden ve cazibesinden bir türlü halkın sesini duymadığını" vurgulayan Loğoğlu, "Bu işin lafla, hamasetle üstesinden gelmek mümkün değildir" dedi.

Loğoğlu şöyle devam etti:

"Şiddete başvuranların yani teröristlerin analarına babalarına hakaret etmeye, 'sütü bozuk, kanı bozuk' gibi ifadelerle dışlamaya kalkışmaya kimsenin hakkı yoktur. Bu söylem ahlaki değildir, insani değildir. Bu söylem barış dili değildir. Hepimiz iyisiyle kötüsüyle bu toplumun insanlarıyız. O bakımdan iktidar partisi temsilcilerinin bu konuda çok daha ölçülü davranmaları gerekir. Terörle mücadelede dürüstlük ve tutarlılık da çok önemlidir. Oysa on yıldır toplumumuza gerçekleri söylemeyen, sürekli gündem değiştirerek hatalarını unutturmaya çalışan bir siyasi iktidar var."

OSLO GÖRÜŞMELERİ

CHP'nin Oslo görüşmelerini gündeme getirmesinin sebebini "çekirdek sebep AKP'nin sırf siyasi getiri maksadıyla cumhuriyetimizin Kürt yurttaşlarına yönelik yerine getiremeyeceğini bildiğimiz bir takım vaatlerde bulunduğunu gözler önüne sermek istedik. Biz Oslo'da niçin görüştünüz diye sorgulamadık, bizim sorumuz Oslo'da ne görüştün, ne sonuç aldın sorusudur. AKP kürt yurttaşlarımızı incitmeye ve aldatmaya devam etmekte, kan akışını da durduramamaktadır" sözleriyle açıklayan Loğoğlu, 1 Ekim'de Meclis açıldığında bu konudaki çalışmaları sürdüreceklerini kaydetti.

Davutoğlu'nu da eleştiren Loğoğlu, şunları söyledi:

"Türkiye Cumhuriyeti, akademisyen Davutoğlu'nun zihin cambazlığının deney laboratuvarı değildir, dış politika Davutoğlu'nun yap boz tahtası da değildir. Kişisel rüyalarının oyun alanı hiç değildir. Davutoğlu'nun bu çıkışıyla, ya tarihimizi bilmediğini gösteriyor ya da tarihini çok iyi bildiği Cumhuriyetimize meydan okuyor. Ben ikincisinin olduğunu biliyorum. Görevini başka türlü algılıyorsa rüya görmeyi bıraksın, özlediğini söylediği akademik dünyaya dönsün."  (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com