PKK destekli kaçakçılara helikopterli operasyon

PKK destekli kaçakçılara helikopterli operasyon
Diyarbakır polisi, PKK'nın da pay alıp maddi gelir sağladığı, sigara kaçakçılığı örgütüne yönelik helikopterli operasyon düzenledi.

Diyarbakır ve Batman'da aralarında örgüt liderinin de bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı. Polisin bu yıl içinde örgütü yönelik düzenlediği operasyonlarda piyasa değerİ 12 milyon lira olarak 13 milyon paket kaçak sigara ele geçirildi.

Helikopterle takip edildi

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Mali Büro ekipleri 'Kuzey Irak'tan sigara kaçakçılığı yapan suç örgütüne yönelik nefes kesen bir operasyon düzenledi. Polis, daha önce 13 kez ayrı operasyon düzenlediği 'Dalton kardeşler' adı verilen suç örgütü üyelerinin az cezalarla kurtulup, yeniden sigara kaçakçılığı yaptığını belirledi. Aylar süren teknik ve fiziki takip sonucu örgütün temin ettiği kaçak sigaraları kente getirdiğini tespit eden polis, kaçak sigara taşınan araçları Emniyet Müdürlüğü Helikopter Filo'dan kalkan helikopterle havadan ve karadan takibe aldı.
Kaçak sigara taşıyan aracın sürücüsü önlem alan polisin 'Dur' ihtarına uymayıp kaçmaya çalışırken, filmleri aratmayan yaşanan kovalamacanın ardından araç durduruldu. Araçta yapılan aramada binlerce paket kaçak sigara ele geçirilirken, kaçakçılığa karıştıkları belirlenen ve Diyarbakır'da aralarında örgüt liderinin de bulunduğu 13, Batman'da da 2 kişi olmak üzere toplam 15 kişi gözaltına alındı.
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nün sigara kaçakçılığına yapan suç örgütüne yönelik 2011 yıl içinde düzenlediği 522 ayrı operasyonda piyasa değeri 12 milyon lira olan 13 milyon 83 bin 394 paket kaçak sigara ele geçirildiği bildirildi. Sigaraların taşındığı 13 araca el konulurken, 610 kişi hakkında yasal işlem yapıldığı ancak bu şüphelilerden sadece 7'sinin tutuklandığı belirtildi.

PKK pay alıyor

Irak'ın Kuzey'in getirilen kaçak sigaraların sınırdan katırlarla geçirildiği ve bu geçişler sırasında terör örgütü PKK'nın da kaçakçılardan pay olduğu açıklandı. Kaçak sigaraların nasıl imal edeldiği konusunda ciddi tereddütler olduğunu belirten yetkililer, insan sağlığını da cidde şekilde tehdit ettiğini belirtti.

Kaçakçılık için özel deterjan kutuları

Polisin aldığı sıkı önlemler üzerine sigara kaçakçılarının da farklı yöntemlere başvurduğu ortaya çıktı. Örgüt üyelerinin kaçak sigaraları koymak için özel olarak sahte deterjan, çay ve bardak kutuları üretip, deterjan, çay ve bardak taşındığı imajı yarattıkları belirtildi.
Yasal düzenlemelere rağmen çok az cezalarla kurtuldukları belirtilen kaçakçıların, özellikle başta terör örgütüne ve suç şebekelerine mali kaynak sağladığı belirtildi. Polis, kaçakçılık yapan suç örgütlerinden, terör örgütünün 'vergi' adı altında para toplandığının belirlendiğini ve bu örgütlere yönelik operasyonların artırılacağını kaydetti.

Diyarbakır'da polisin ele geçirdiği milyonlarca paket sigarayı koyacak yer bulamadığı da öğrenildi. Davaların sürmesi üzerine imha edilemeyen sigaraları koymak için polisin yer arayışına girdiği de kaydedildi.
Son operasyonda yakalanan 15 kişi, 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, örgüte üye olmak ve örgüt faaliyetleri çerçevesinde sigara kaçakçılığı yapmak' suçlamalarıyla adliyeye sevk edildi.

(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com