PKK devlet kuracak!

PKK devlet kuracak!
PKK önce özerklik ilan edecek sonra devlet kuracak!
PKK'nın Suriye'deki kolu olarak bilinen PYD Suriye'nin Kuzeyinde özerklik ilan ederek kuracakları Kürt Devletinin temellerini atacak. PYD bu konuda Suriye'deki Kürt partilerinin büyük çoğunluğunun desteğini aldı. PYD'nin destek alamadığı Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin partisinin Suriye'deki kolu KDP. Bu şekilde PYD'nin özerklik isteklerine karşı çıkan bir kaç tane küçük grup daha var.
 
Özerkliği bugün ilan ediyorlar!
 
PYD'nin özerkliğini bugün ilan etmesi bekleniyor. Bunun yanı sıra 3 ay sonrada anayasa refarandum hazırlığı yapan PYD'ye Kandil büyük destek veriyor. PKK'nın yeni lideri olan Cemil Bayık Suriye geçerek özerkliğin alt yapısını oluşturdu. Bayık'ın Kandil'e dönmesinin ardından PKK'nın silahlı kanadı HPG'nin başındaki isim olan Nurettin Sofi gönderildi. Suriyeli olan Sofi, özerklik çalışmalarını yürütüyor.
 
Örgütün Özerklikten sonraki hedefi Bağımsız Kürdistan Devleti'ni kurmak. Bunun içinde çalışan PYD yeni anayasa çalışmları hızlı bir şekilde tamamlayıp Meclis kuracak. Daha sonra tüm kürt partilerinin desteğini almaya hedefleyen PYD bölgedeki bütün Kürt partilerinin katıldığı ve Barzani'nin destek verdiği Kürt Yüksek Konseyi'ni etkisiz kılarak bölgede tek başına söz sahibi olmayı istiyor. 
 
PKK Türkiye sınırını ele geçirdi!
 
PYD 3 ay önce ÖSO'ya kaybettiği Türkiye sınırındaki Rasulayn'da hakimiyeti tekrar ele aldı. Rasulayn'ı ele geçiren PYD, ÖSO bayrağını indirerek kendi bayrağını astı. Bölge haretin yükseldiği, yoğun silah seslerinin geldiği bölgede Türkiye'de güvenlik önlemlerini arttırdı. (BCE)
 
 
 
 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com