PKK için 5 yeni düzenleme geliyor!

PKK için 5 yeni düzenleme geliyor!
PKK'nın geri çekilme kararının ardından Hükümet 5 yeni adım atmaya hazırlanıyor.

PKK'nın geri çekilmesiyle birlikte Ankara yeni adımlar atacak... Pişmanlık yasası, Terörle Mücadele Kanunu'nda değişiklik, PKK'lılara üçüncü ülke, İmralı ile temaslar, insan hakları düzenlemeleri masada...

Sabah gazetesinden Hazal Ateş'in haberine göre Hükümet, "silahsız siyaset" için ihtiyatın elde bırakılmadığı, şeffaf bir yol haritası izliyor. Bu stratejinin hareket noktasında ise "2014'te PKK'nın silahları tamamen bırakması" bulunuyor. Süreçte, uzun yıllardır tartışılan Terörle Mücadele Kanunu (TMK), Türk Ceza Kanunu (TCK) ve bu kapsamda etkin pişmanlığın gözden geçirilmesi, anadil kullanım alanının genişletilmesi gibi reformlar sürdürülecek. Ankara'nın çözüm sürecinde "demokratikleşme" ajandasındaki başlıklar şöyle:

ETKİN PİŞMANLIK

Silahlı eylemlere katılmayanların Kuzey Irak'tan Türkiye'ye dönüşünü kolaylaştıracak yasal düzenlemeler öngörülüyor. 2009'da Habur'da teslim olan 7'si çocuk 15 PKK'lının gerek yaşları gerekse pişmanlık şartları re'sen gözetilerek serbest bırakılması, model olarak daha etkin bir şekilde kullanılacak. Etkin pişmanlık düzenlemesinden yararlanma koşulları gözden geçirilecek. Silahı bırakan PKK'lıların günlük hayata adaptasyonun sağlanması için adımlar atılacak

ÜÇÜNCÜ ÜLKE

Örgüt liderlerinin üçüncü ülkeye gönderilmesi için formül aranacak. Avusturalya, Norveç seçenekler arasında. Kuzey Irak'ta çok sayıda Türkiye vatandaşının bulunduğu Mahmur Kampı boşaltılacak.

ÇÖZÜM KOMİSYONU

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu kurulmasına yönelik çalışma bu hafta tamamlanıyor. Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi'ne üye verip vermeyecekleri sorulacak. Olumsuz yanıt gelmesi durumunda AK Parti'den 10, BDP'den bir üye ile komisyon kurulacak. Komisyonun başkanlığını daha önce Terör Alt Komisyonu başkanlığı yapan AK Parti Milletvekili Naci Bostancı yapacak.

İMRALI'YA SİVİL HEYET

İmralı ile avukatlar arasında görüş yasağı devam ederken, BDP, akademisyen ve gazetecilerden oluşan sivil heyetlerin de adaya gitmesini istiyor. BDP, konuyu Adalet Bakanı Sadullah Ergin'le paylaşacak. Ayrıca BDP, TMK'nın kaldırılmasını öngören yasa teklifini Ayla Akat Ata imzasıyla Meclis'e sundu. BDP, Türk Ceza Kanunu'daki örgüt üyeliği tanımı ve terör suçunu kapsayan 220 ve 314. maddelerin değiştirilmesi için de yasa teklifi verdi. (BCK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com