PKK ile müzakereler devam ediyor mu?

PKK ile müzakereler devam ediyor mu?
CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Hükümetiniz tarafından PKK terör örgütü ile halen daha müzakere sürecini devam ettiriyor musunuz?" diye sordu.

ANKARA (ANKA) - CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, TBMM Başkanlığı'na, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nun 26. maddesi değiştirilerek "MİT mensuplarının veya belirli bir görevi ifa etmek üzere kamu görevlileri arasından Başbakan tarafından görevlendirilenlerin" işledikleri iddia edilen suçlardan dolayı soruşturma yapılmasının Başbakan'ın iznine bağlandığını hatırlatan Yılmaz, şu sorulara yanıt aradı:

"2937 sayılı MİT Yasası'ndaki değişiklikten sonra soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısı tarafından MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve diğer MİT görevlileri için Başbakanlık makamından soruşturma izni istenmiş midir?
Belirtilen kişiler için soruşturma izni istendi ise soruşturma izni verilmiş midir? Verilmediyse gerekçesi nedir?
Oslo'da PKK terör örgütü liderleriyle, İmralı'da ise Abdullah Öcalan ile görüşmeler yapan ve internete yansıyan ses kayıtlarında bu görüşmeleri "Başbakan'ın özel temsilcisi sıfatıyla' yaptığını, müzakere edilen konuların yüzde 95'i üzerinde anlaşıldığını ifade eden Hakan Fidan ve diğer MİT görevlilerinin yargılanmalarını engellemeniz sizi de en az onlar kadar tarih önünde sorumlu kılmaz mı?
Hükümetiniz tarafından PKK terör örgütü ile halen daha müzakere sürecini devam ettiriyor musunuz? Bu yaklaşımınız PKK terör örgütünün saldırılarının daha da artmasına neden olmuyor mu?
Bu ülkenin seçilmiş milletvekilleri, terör örgütüne karşı mücadele eden komutanları ve eski Genelkurmay Başkanı cezaevindeyken, terör örgütü ile pazarlık masasına oturan Hakan Fidan ve arkadaşlarının bu ülkenin en stratejik konumunda görev yapması ve haklarında soruşturma dahi açılamaması sizce bir çelişki değil midir?
2937 sayılı MİT Yasası'ndaki değişiklikten sonra bu yasa kapsamında hakkında soruşturma izni istenen başkaca görevliler var mıdır? Var ise bu görevlilerle ilgili soruşturma izni verilmiş midir?"
(ANKA)

Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com