PKK kamplarının yakınındaki köyler boşaltılıyor...

PKK kamplarının yakınındaki köyler boşaltılıyor...
Kandil ve Hakurk bölgesindeki kamplarının çevresinde yaşayan köylülerin boşatılıp, başka alanlara götürülmesi için çalışmalara başlandı.

Türkiye'nin Irak merkezi hükümeti ve Bölgesel Kürt yönetimi ile yürüttüğü diplomatik girişimler sonucu alınan karar çerçevesinde, PKK'nın kamplarının bulunduğu alanlardaki köylerinin boşaltılması için start verildi.

Bölgesel Kürt yönetimi, PKK kamplarının bulunduğu alanlarda yaşayan sivillerin yerleşeceği 4 kampın inşaat çalışmalarına başladı. Kandil, Sidekan, Hakurk, Hınere, Pışdere bölgesinde yaşayan siviller, yapımına başlanan 4 kampa yerleştirilecek. Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin talimatı ile Kandil yakınlarında bulunan Pışdere ve Werte'ye 2, Sidekan'a da 2 kampın yapılacağı belirtildi. Yapımına başlanan ve toplam 624 konutun bulunduğu 4 kampın maliyetinin yaklaşık 42 milyon dolara malolacağı belirtildi.

Bölgesel Kürt yönetiminin, yapımına başlanan söz konusu kampları, Türkiye ve İran'ın Türkiye-Irak, Irak-İran sınırlarında PKK ve PJAK'ya yönelik gerçekleştirdiği hava ve kara operasyonlarında sivillerin zarar görmesini engellemek ve sivil kayıpların yaşanmasının önüne geçmek için yaptığı belirtildi. Türkiye, yıllardır PKK'lıların Kandil, Hakurk, Hinere, Lolan, Sidekan bölgelerinde yaşayan sivillerle iç içe yaşadığını ve lojistik desteğini buralardan sağladığını belirterek, bölgesel yönetimden önlem almasını istiyordu. Yıllardır, PKK'lıların barındığı bölgeleri kontrol etmekte zorlandığını ve oraları, "İnsansız bölge" diye tabir eden Bölgesel Kürt yönetimi, Ankara-Bağdat-Erbil merkezli yürütülen diplomatik girişimler sonucu bölgedeki köyleri boşaltma karara almıştı.
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com