PKK, Kürtçe dersini seçtirmiyor

PKK, Kürtçe dersini seçtirmiyor
Seçmeli Kürtçe dersine yeterli talebin olmamasının altından PKK baskısı çıktı. Öğrencilerden 4'te 1'i vazgeçti.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni eğitim öğretim döneminde ilk kez seçmeli ders olarak okullarda okutmaya başladığı Kürtçe'ye yeterli talebin olmamasının ardında terör örgütü PKK'nın baskısı çıktı.
 
Özellikle Güneydoğu'da öğrenciler ve aileleri üzerinde baskı kuran örgüt, Kürtçe dersini seçen 24 bin öğrenciden 6 binini vazgeçirdi.
 
Türkiye genelinde 5'inci sınıflarda başlatılan seçmeli Kürtçe dersini en az 100 bin öğrencinin seçmesi bekleniyordu.
 
6 BİN ÖĞRENCİ SEÇİMİNDEN VAZGEÇTİ
 
Eğitim öğretim dönemi başında Türkiye genelinde 24 bin öğrenci Kürtçeyi seçmeli ders olarak istedi. Daha sonra ise PKK'nın baskısıyla Kürtçe dersini seçenlerin sayısı 24 binden 18 bine düştü.
 
Okullar açıldıktan sonra Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 6 bin öğrenci bu seçimden vazgeçti.
 
Batı illeri ve Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki tercihlerde ise değişim gözlenmedi.
 
ÖĞRENCİLERİN 4’TE 1’İ KARAR DEĞİŞTİRDİ
 
Kürtçe dersini seçenlerin az olması ve seçenlerin 4'te 1'inin kararını değiştirmesinin nedenini inceleyen MEB yetkilileri terör örgütü baskısıyla karşılaştılar.
 
“KİMSE SEÇMESİN DİYE BASKI YAPTILAR”
 
MEB yetkilileri, Kürtçeyi seçen öğrencileri tek tek belirleyen terör örgütünün aileler üzerinde kararlarından vazgeçmeleri için baskı yaptığını açıkladı.
 
Güneydoğu'da görev yapan öğretmenler MEB'e, "Öğrencilerimiz heyecanlıydı. İlk kez Kürtçe'yi okulda öğreneceklerdi. Kürtçe konuşmanın yasak olduğu yıllardan Kürtçe dersine geçilmişti. Ancak Kürtçe dersi açılımı PKK'yı rahatsız etti. Kimse seçmesin diye baskı yaptılar. Dersi seçen öğrencileri tek tek tespit ettiklerini duyduk. Öğrencilerin çoğu vazgeçti" diye bildirimde bulundu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com