PKK silah bıraksın!

PKK silah bıraksın!
Diyarbakır'da Kürdistan konferansında PKK'ya silah bırakılmalı çağrısı yapıldı.

Diyarbakır'da, BDP, DTK, HAK-PAR ile KADEP'in düzenlediği 'Kürdistan Konferansı' başladı. Konferansa, yazar, siyasetçi, akademisyen, dernek, siyasi parti ve grupların temsilcilerinden oluşan 173 kişi katıldı.
 
HERKES FİKRİNİ ÖZGÜRCE AÇIKLAMALI
 
İki gün sürecek konferansta, önümüzdeki ay Kuzey Irak'ta yapılması planlanan, 'Ulasal Kürt Konferansı' ile 'Kürtler arası birlik' konuları tartışılacak. Konferansın açılış konuşmasını Kürtçe yapan Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkanı Ahmet Türk, herkesin fikrini çok açık, özgürce açıklamasını ve tartışmaları gerektiğini belirtti.
 
KÜRTLERİN SESİNİ KISMAK İSTİYORLAR
 
Türk, "Kürt siyasetinde çok eksik, yetersizliklerimiz var, bunları gidermemiz gerekiyor. Emperyal devletler Türkiye, ABD, AB ülkeleri, İran, Ortadoğu'nun değişim sürecinde çıkarlarını ön plana almış durumdalar. Kürtler'in sesini kısmak istiyorlar. Birlik, beraberliğimiz söz konusu olursa bunu başaramazlar. Bunun için de gerçekçi, şeffaf bir Kürt siyaseti üretmemiz gerekiyor" dedi.
 
DEMOKRASİ VE BARIŞ İÇİN MÜCADELE VERİYORUZ
 
Barış için uğraştıklarını dünyanın bilmesi gerektiğini bildiren Türk şöyle dedi: "Demokrasi, özgürlük ve barış için mücadele veriyoruz. Bunun için, bunu dünyaya göstermemiz için kendi aramızda birlikteliği sağlamamız lazım. Kürdistan'ın dört parçasında da sıkıntıya düşmemek için, ittifak için, genel konferans için hizmet verilmelidir. İsteklerimizi şeffaf anlatmamız gerekiyor. Biz görüyoruz ki, bu konferansla Kürtlerin birliği oluşuyor. Onun içi kimse 'ben, biz' dememeli. Birlik olmazsa çözüme yakınlaşamayız. Hangi proje nasıl başarıya ulaşır bizim bunun üzerinde çalışmamız lazım. Kürt siyasetçilerinin üzerinde büyük bir yük var. Bizler, Kürt siyasetçileri bu yükü doğru yere doğru taşımamız lazım."
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı BDP'li Osman Baydemir de, konferansın gerçekleştiği günün Kürt halkı için tarihi öneme sahip olduğunu savundu. Kürt halkının önünde iki seçenek bulunduğunu ileri süren Baydemir, şöyle konuştu:
 
"Kürt halkı ya 30-40 yıl daha bu acıları yaşayacak ya da birliğini oluşturup yakaladığı barış ve özgürlük zeminini ortaya çıkaracak. Biz iyi bir siyaset yürütüp birliği oluşturabilirsek kimsenin yaşamını yitirmesine gerek kalmayacaktır. Bu alanda çıkacak birlik Kürt halkının kurtuluşunu özgürlüğünü getirecektir."
 
Konferansta konuşan HAK-PAR Genel Başkanı Bayram Bozyel ise, silahlı mücadelenin siyasi alanı bloke ettiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:
 
PKK SİLAH BIRAKMALI
 
"Bizim tespitlerimize göre, gelinen aşamada silahlı mücadele ile yeni kazanımlar elde etmek bir yana, çatışmalı ortam Kürt sorunun barışçıl demokratik çözüm zeminini zayıflatmakta. Silahlı hak arama yöntemi halkımızın mücadele potansiyelini daha etkin ve sonuç alıcı bir biçimde ortaya çıkartmakta zora sokmaktadır. Bu tablo içinde, PKK cesaret gerektiren tarihi bir karar alma eşiğine geldiği açıktır. Bu karar, silahlı mücadeleyi bir mücadele yöntemi olmaktan çıkartmak olmalıdır."
 
Bozyel, TBMM'yi boykot eden BDP milletvekillerine de çağrı yaparak, 1 Ekim'de parlamentoya gitmelerini istedi.
 
MASA BAŞINDA ACEMİYİZ
 
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, konferansın Kürt halkının geleceğine ışık tutacağına inandığını söyledi. BDP olarak, 'Kürt siyasal birliğini' sağlamak sorumluluğu ile karşı karşıya kaldıklarını bilincinde olduklarını belirti. Dünyada, Kürtler kadar parçalanan başka bir halk bulunmadığını savunan Demirtaş, kendilerine yabancılaştıklarını ifade etti. Yeri geldiğinde iki kardeşin gözünü kırpmadan, bir karış toprak için birbirini öldürdüğünü kaydeden Demirtaş, "Kürt halkı hiçbir ayaklanmada mevzide kaybetmemiştir. Yenilginin ve geriye düşmelerin iki önemli faktörü karşımıza çıkıyor. Birincisi iç ihanet, ikincisi de masa başındaki acemilikler, saflıklardır" dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com