PKK'dan şok tehdit

PKK'dan şok tehdit
AKP Hükümeti adım atmadığı takdirde süreci bitireceklerini öne sürdü.

Saplandığı PKK bataklığından kendini kurtarmak için PKK'ya verdikçe veren AKP'den yüz bulan eli kanlı teröristlerin istekleri bitmiyor.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, İmralı'da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelerin diyalog aşamasından müzakere aşamasına geçmediğini, AKP Hükümeti adım atmadığı takdirde süreci bitireceklerini öne sürdü.

CEMİL BAYIK: "SÜRECİ BİTİRİRİZ"

Kandil Dağı'nda Rusya ve Kuzey Irak'tan bir Kürt televizyonuna konuşan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, 'Çözüm süreci' ve Suriye'nin durumunu değerlendirdi. 'Çözüm süreci'nde Türkiye'nin adım atmaması halinde Kürtler'in alternatifsiz olmadıklarını söyleyen Bayık, İmralı'da Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelerin şu anda diyalog aşamasında olduğunu ancak, müzakere aşamasına geçmesini beklediklerini söyledi. Sınırların dışına çekilmenin durdurulması buna dikkat çekmek için olduğunu söyleyen Cemil Bayık, şöyle konuştu:

"AKP Hükümeti gerillanın çekilmesini fırsat olarak gördü ve adım atmadı. İmralı'da BDP heyeti ile yapılan görüşmeler 15 günde bir yapılması gerekiyordu ancak, şimdi 1 aya veya 45 güne çıkarıldı. İmralı'daki görüşmeler halen diyalog aşamasında ve müzakereye geçilememiştir. Gerillanın geri çekilmesinin durdurulması devleti uyarmak içindi. Eğer AKP Hükümeti adım atmazsa bizde süreci bitiririz. Böyle devam edemeyiz. Paket ile halkı kandırmak istiyorlar. Halkı 'Bakın demokratik adımlar atmak istiyoruz' diye oyalamak istiyorlar. Böylelikle halkın eylemlerinin önünü kesmek istiyorlar. 'Biz adım atıyorduk ama, PKK izin vermedi' demek istiyorlar. Böylelikle seçime gitmek istiyorlar. Pakette ne olduğunu kimse bilmiyor. Kürt Halk önderi ile bu konuda görüşme yapılmış değildir. Ana dilde eğitim konusunda görüşünü ortaya koyan hükümetin çözüm için niyeti olmadığı ortayla çıkmıştır. Türk devleti, taktiksel olarak Kürt sorununa yaklaşmaktadır. Rojava ve Türkiye'de Kürtler'le savaş yapıyor, Güney Kürdistan (Kuzey Irak) ile de siyasi ve ekonomik ilişkiler geliştiriyor. Biz Kürdistan'da çözüm için savaşı durdurduk. Ancak, Türkiye Suriye'de el Nusraya destek vererek Rojavadaki Kürtlere savaş açıyor."

"TÜRKİYE BÜYÜK HATA YAPTI"

Türkiye’nin El Nusra’ya destek vererek Suriye’de söz sahibi olmak istediğini belirten Bayık, “Türkiye, Suriye’de savaşın uzun sürmeyeceğini tahmin etmişti. Fakat büyük bir hata yaptı, hesapları tutmadı” dedi. AKP hükümetinin zaman kazanmaya çalıştığına dikkat çeken Bayık, İmralı’da müzakere sürecinin başlamasının istedi.

ANF’ye göre, Rusya’nın önde gelen medya kuruluşları KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık ile röportajlar yaptı.
Bayık, Suriye’ye askeri müdahale seçeneğini değerlendirerek siyasi bir çözümden yana olduklarını söyledi. El Nusra’nın bölge ve uluslararası güçlerin desteğiyle çatıştığını belirten Bayık “Kapitalist modernite bölgeyi kendi çıkarlarına göre yeniden düzenlemek istiyor. Şu anda var olan sistem hem kapitalist moderniteye ve hem de bölge halklarının isteklerine yanıt olamıyor” diye konuştu.

“TÜRKİYE ROJAVA’NIN İRADESİNİ KIRMAK İSTİYOR”

Gazetecilerin “Türkiye Suriye’de ne yapmak istiyor?” sorusuna ise Bayık’ın yanıtı şöyle oldu:
“Türkiye, Suriye’de hemen sonuç alacağını planlamıştı, kendi siyasetini orada hayata geçirmek istiyordu. Türkiye, Suriye’de savaşın uzun sürmeyeceğini tahmin etmişti. Fakat büyük bir hata yaptı, çünkü hesapları tutmadı. Türkiye’nin bu planları çökünce silahlı çetelere destek vermeye başladı, onların üzerinden hakimiyet kurmak istedi.”

Türk devletinin politikasını Rojava halkının iradesini kırma üzerine kurduğuna dikkat çeken Bayık “Türkiye, Kürtlerin statü almaması için her şeyi yapıyor. Türkiye, Rojava Kürtlerini varlığını kabul ettiğinde kuzeydeki Kürtlerin de varlığını kabul etmek zorunda kalacak. Şu ana kadar ne Suriye devleti ne de uluslararası güçler Kürtlerin taleplerini kabul etmiş değil. Rojava’da Kürtler hiçbir gücün desteğini almıyor ve üçüncü çizgi çerçevesinde hiç kimseyle savaşmıyorlar, sadece saldırılar karşısında kendilerini savunuyorlar” dedi.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com