PKK'dan 'teröre susadık' itirafı

PKK'dan 'teröre susadık' itirafı
PKK’nın tepesindeki isim ve KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık “Türk devleti ve AKP hükümetinin sorunu çözme yaklaşımı yoktur” dedi.
PKK’nın tepesindeki isim ve KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, PKK’nın 15 Ağustos 1984 yılındaki ilk saldırısının yıl dönümünde çözüm sürecine ilişkin konuştu.
 
AKP’nın çözüm yönünde somut adımlar atmaması durumunda sürecin tıkanacağını söyleyen Cemil Bayık, Suriye’nin kuzeyinde yaşanlardan Türkiye’nin korktuğunu söyledi.
 
Ortadoğu’daki gelişmelerin Kürtlerin lehine olduğunu söyleyen Bayık, açıklamalarını Türkiye’de yürütülen AKP-PKK müzakerelerine getirdi.  1 Eylül tarihine kadar somut adımlar atılmazsa  ve önerilen komisyonlar kurulmazsa sürecin tıkanacağını ve mücadelenin çok daha farklı yol ve yöntemlerle yükseltileceğini belirten Bayık, bunun sorumlusunun da AKP hükümeti olacağını ifade etti.
 
15 Ağustos’un Kürt halkının ve PKK tarihinde bir milat olduğunu vurgulayan KCK Eşbaşkanı Bayık, “12 Eylül rejimine vurulan ikinci darbedir. Kürdün uyanışı ve dirilişidir. Varım, yok olmadım; herkes gibi kendi toprağımda kendi irademle, kültürümle, kendi rengimle yaşamak istiyorum haykırışının ilanıdır” dedi.
 
KÜRTLERİN KADERİ ROJAVA’YA BAĞLI
15 Ağustos ruhuyla yürütülen 30 yıllık mücadeleyle dört parça Kürdistan’da önemli kazanımların elde edildiğine işaret eden Bayık, Rojava devriminin bunun somut ifadesi olduğunu belirtti. Rojava’da Kürtlerin kazanım elde etmesinin başta Türkiye olmak üzere uluslararası hegemon güçleri rahatsız ettiğini kaydeden Bayık, Kürt halkına yönelik artan saldırıların ve katliamların altında özgür Kürde tahammülsüzlüğün yattığını ifade etti. Bayık, “Rojava’ya yaklaşım stratejiktir. Bir varlık yokluk, bir ulusal onur sorunudur. Kürt halkı ya Rojava somutunda tüm parçalarda kazanacak veya kaybedip yol olacaktır. Bu açıdan Ortadoğu’da ve özellikle Kürdistan merkezli savaş hem Kürtlerin hem de diğer Kürdistani halkların kaderini belirleyecektir. Kürdistan’da cereyan eden bir üçüncü dünya savaşıdır. Kürtlerin, bölgesel ve uluslararası egemen güçlerin kaderi bu savaştan çıkacak sonuca bağlıdır” şeklinde konuştu.
 
“Türk devleti ve AKP hükümetinin sorunu çözme yaklaşımı yoktur” diyen Bayık, Ortadoğu’daki gelişmelerin Kürt halkının lehine geliştiğini ve Türkiye’nin bundan korktuğunu, bunu engelleme ve PKK öncülüğünde Kürtlerin statü kazanmasının önünü almaya çalıştığına dikkat çekti. Cemil Bayık, 1 Eylül’e kadar somut adımlar atılmaz ve önerilen komisyonlar kurulmazsa sürecin tıkanacağını ve mücadelenin çok daha farklı yol ve yöntemlerle yükseltileceğini, bunun sorumlusunun da AKP hükümeti olacağını kaydetti.(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com