PKK'lılara rekor hapis istemi

PKK'lılara rekor hapis istemi
Van'da 1 Kasım 2011'de eylem yapmak için silah ve patlayıcı yüklü araçla şehre girerken yakalanan biri Irak, 2'si İran uyruklu 3 PKK'lı terörist ile bunlara yardım eden 1 kişi hakkında Van Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği tarafından başlatılan soruşturma tam
Sözde Çatak bölge sorumlusu olan ve bir süre PKK'nın üst düzey yöneticisi Murat Karayılan'ın da korumalağını yaptığı tespit edilen Iraklı Muhammet Hüseyin Hasan hakkında ağırlaştırılmış ömürboyu ve 142 yıl hapis cezası istemiyle Van 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.
 
Van Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekiplerince yapılan takip sonrası Van'da eylem yapmak üzereyken yakalanan Van'ın Çatak İlçesi kırsal sorumlusu Iraklı PKK'lı terörist Muhammet Hüseyin Hasan ve aynı operasyonda yakalanan İranlı Muhammed Ersen ve Mehmet Şükrü Özkan ile onlara yardım yataklık eden araç sürücüsü Halit Sancar, hakkındaki soruşturma tamamlandı. Van Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği tarafından tamamlanan soruşturma sonrası hazırlanan 11 sayfalık iddianame Van 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilerek dava açıldı. İddianamede, PKK'lı teröristlerin örgütsel eylemlerine de yer verildi. İddianamede özellikle PKK'nın sözde Çatak sorumlusu Iraklı Muhammet Hüseyin Hasan'ın örgüte 1993 yılında katıldığı ve bir çok eylemin yanı sıra PKK'nın üst düzey yöneticisi Murat Karayılan'ın korumalığını yaptığı belirtildi.
 
142 YIL HAPSİ İSTENDİ
 
İddianamede PKK'nın Çatak sorumlusu Iraklı Muhammed Hüseyin Hasan'a 13 Temmuz 2011 tarihindeki Çatak Emniyet Amirliği'ne yapılan silahlı saldırı, 7 Eylül 2011 tarihindeki Çatak Emniyet Amirliği'nde görevli polis memuru Nadir Özgen'in kaçırılması, terör örgütü yöneticisi olmak, patlayıcı madde ve silah bulundurmak suçlarından ağırlaştırılmış ömürboyu ve 142 yıla kadar hapis cezası, aynı operasyonda yakalanan İranlı Mehmet Şükrü Özkan için 85 yıl, Muhammed Ersen için 70 yıl, ve araç sürücüsü Halit Sancar için de 'terör örgütüne yardım yataklık etme' suçundan 15 yıl hapis cezası istendi. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com