“PKK’nın bir yere gittiği yok”

“PKK’nın bir yere gittiği yok”
Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk sözde çözüm süreci konusunda bundan sonra terör örgütünün neler yapacağını anlattı.

Sözde çözüm sürecine ilişkin olarak birbiri ardına iddialı açıklamalar gelmeye devam ediyor.
 
Süreç ile ilgili ilginç bir analiz kaleme alan Aysel Tuğluk, terör örgütünün çekilme sürecinden sonra neler yapacağını büyük bir açıklıkla anlattı.
 
PKK’nin Türkiye’de hep var olacağını anlatan Aysel Tuğluk, “Kürtlerin var olduğu her yerde PKK da var olacak” dedi.
 
Çözüm sürecine girilmesiyle birlikte Abdullah Öcalan'ın PKK'ya silah bırakma çağrısını yapmasının ardından en merak edilen PKK'nın çekilmesi. PKK çekilecek peki sonra ne olacak?
 
Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk PKK'nın çekilme sürecinden sonra hangi şekillere bürüneceğini yazdı. Tuğluk PKK'nın 25 yıllık geleceğinde neler yaşanabileceğini yazdı. Kürtlerin olduğu her yerde PKK'nın da olacağını belirten Tuğluk, Suriye'deki kanadın bir süre daha silahlı kalacağını İran'daki kanadın yeniden silahlanacağını Avrupa'da ise kurumsal olacağını belirtti.
 
Bağımsız Van Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Radikal gazetesine PKK'nın geleceğini yazdı. Tuğluk, "En az önümüzdeki çeyrek asır boyunca Kürtlerin var olduğu her yerde PKK da çeşitli biçimlerde olacak. Suriye’de bir süre daha silahlı; İran’da yakın gelecekte tekrar silahlı; Avrupa’da kurumsal vs. Bunu herkes bilmek durumunda" dedi.
 
"PKK, Türkiye’de de çeşitli biçimlerde olacak" diyen Tuğluk, PKK'nın gelecekte kullanacağı yöntemler arasında "programları, etki alanındaki siyasi ve sosyal kurumları, demokratik aktiviteleri" saydı.
 
Tuğluk, Abdullah Öcalan’ın "yeni dönem kurgusunda PKK’nın silahlı güçlerini Türkiye siyasal sahasının dışına geri dönüşsüz biçimde çıkarmak" olduğunun altını çizdi.
 
Aysel Tuğluk'un Radikal'ın Yorum sayfasında yayımlanan (11 Nisan 2013) yazısının bir kısmı şöyle:
 
PKK'NIN GELECEĞİ
 
“Kürtlerin “Acaba yine aldatılıyor muyuz?” endişesi sıklıkla dile getirilirken dostlarımız tarafından ise -nazikçe söylense de- AKP ’nin yedeğine takılmamızdan ve diktatörlük heveslerine tampon vazifesi görmemizden duyulan kaygı her vesileyle ifade ediliyor.
 
Elbette bazı riskler var. Ancak bir temel hatırlatmada bulunmak gerekiyor. Bu defaki ‘süreç’, bir sonuç değil bir başlangıçtır. Bu başlangıç ‘Demokratik mücadele stratejisi’ olarak özetlenebilir.
 
Esas olarak da Kürtlerle Türkler arasında demokratik bir ilişki ve sorunlara karşı demokratik mücadele süreci inşa ederek silahları iki halk arasındaki ilişkilerde geri dönüşsüz olarak denklem dışına çıkarmaktır.
 
KÜRTLERİN VAR OLDUĞU HER YERDE PKK VAR OLACAK
 
Tam burada en can alıcı soru çıkar karşımıza: “İyi güzel de PKK ne olacak?” PKK’nın ne olacağına dair soruya verilecek cevap konusunda açık yürekli olmak gerekiyor. En az önümüzdeki çeyrek asır boyunca Kürtlerin var olduğu her yerde PKK da çeşitli biçimlerde olacak.
 
Suriye’de bir süre daha silahlı; İran’da yakın gelecekte tekrar silahlı; Avrupa’da kurumsal vs. Bunu herkes bilmek durumunda. Ve bu tespiti yaptıktan sonra Türkiye ile PKK konusunda bir hususu tekrar ve özenle vurgulamak gerekiyor; PKK, Türkiye’de de çeşitli biçimlerde olacak. Programları, fikirleri, etki alanındaki siyasi ve sosyal kurumları, demokratik aktiviteleri vs. ile olacak.
 
Ancak Öcalan’ın yeni dönem kurgusunda PKK’nın silahlı güçlerini Türkiye siyasal sahasının dışına geri dönüşsüz biçimde çıkarmak var. Ve bunun tüm sorumluluğu ile riskini de üstlenmiş durumda. Açıkçası böyle bir görevi onun dışında taşıyabilecek bir aktör de mevcut durumda yok. Hepimizin ve demokrasiden çıkarı olan herkesin bu görevde Öcalan’a destek olması gerekiyor. Özellikle legal Kürt siyaseti ve Türkiyeli dostlarımızın bu konuda daha aktif ve sorumlu davranması elzemdir.
 
Gazeteci jargonuyla da olsa “Al başkanlığı, ver anayasal vatandaşlığı” tarzında, biraz da incitici bir ifade yoğunca dolaşıma sokulmuş durumda. Bu haksız ve itham edici bir yaklaşımdır. Sürece bir katkı sunmadığı gibi, politik bir değer de taşımaz. “ (CTE)
 
Haberin tamamı için tıklayın: http://www.radikal.com.tr/radikal.aspx?atype=radikaldetayv3&articleid=1129016&categoryid=99
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com