PKK'nın kadın kurucusu öldürüldü!

PKK'nın kadın kurucusu öldürüldü!
PKK'nın Paris'in merkezindeki enformasyon bürosuna kimliği belirsiz silahlı kişilerce düzenlenen saldırıda aralarında PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ın da bulunduğu üç PKK'lı kadın öldürüldü.

Terör örgütü PKK’nın kurucularından Sakine Cansız ile Fidan Doğan ve Leyla Söylemez isimli teröristler, Paris'te öldürüldü.
 
PKK'yı 1978 yılında Diyarbakır'ın Lice İlçesi yakınlarında kuran isimler arasında bulunan Sakine Cansız ile örgütün Avrupa'daki önemli isimlerinden KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez, Fransa'nın başkenti Paris'te öldürüldü.
 
Kimliği belirsiz kişi veya kişiler Paris'teki Gare du Nord'da bulunan bir biranın birinci katında yer alan Kürdistan Enformasyon Bürosu'na girerek susturucu takılı silahla ateş açtı.
 
Açılan ateşle saldırıda PKK'nın sözde Almanya sorumlusu Sakine Cansız, Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Paris temsilcisi Fidan Doğan ile Leyla Söylemez öldürüldü. Saldırı 3 PKK'lıdan uzun süre haber alınamaması üzerine saat 01.00 sıralarında arkadaşlarının kapı önündeki kan izlerini gördükten sonra kapıyı kırarak içeri girmeleri sonucu ortaya çıktı.
 
Fransız polisi cinayet ile ilgili kapsamlı soruşturma başlattı. Bu arada olay yerine gelen yüzlerce PKK’lı ellerinde Öcalan bayrakları ile bekliyor.
 
Polis kaynakları olayın dün saat 16 -17.00 sularında gerçekleştirildiğini, kadınlardan birinin evine dönmemesi üzerine yakınlarının merak ederek aramaya çıktıklarını ve enformasyon merkezinin kapısından sızan kanı gördükten sonra kendilerine haber verildiğini belirtiyor. İhbarı değerlendiren polisin olay yerine 02.00 sularında intikal ettiği, polisin kapıyı kırarak içeri girmesi üzerine olayın ortaya çıktığı belirtiliyor.
 
FRANSA İÇİŞLERİ BAKANI
 
Fransa İçişleri Bakanı Manuel Vals da olay yerine gelerek inceleme yaptı. Vals inceleme sonrası, "Çok önemli bir olay, bu sebepten tüm randevularımı iptal edip buraya geldim. Bu kabul edilemez olayı aydınlatmak için araştırma başlatılmış. Paris Adliye'sinin kontrolündeki anti-terör birimleri ilgilenecek. 10. Paris'te yaşayan Kürtlere ve ölenlerin yakınlarına taziyelerimi iletiyorum, bu enformasyon merkezinin başkanı bayan Doğan'ı herkes tanıyordu, herkes gibi ben de araştırmanın sonuçlarını bekliyorum. Fransız otoritelerinin bu olayı aydınlığa kavuşturmak için sahip oldukları azme inanmanızı istiyorum" dedi.

BDP’DEN İLK AÇIKLAMA
 
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, "3 Kürt kadın alçakca katledildi. Bu Kürt kadınlarının mücadelesine bir saldırıdır. Kürt kadınları daha güçlü mücadele edecek" dedi.
 
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, PKK'yı kuran isimler arasında bulunan Sakine Cansız ile örgütün Avrupa'daki önemli isimlerinden KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez'in Paris'te öldürülmesi ile ilgili olarak açıklama yaptı. Kışanak, "3 Kürt kadın alçakca katledildi. Bu Kürt kadınlarının mücadelesine bir saldırıdır. Kürt kadınları daha güçlü mücadele edecek."
 
PERVİN BULDAN
 
BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, "Paris'te katledilen üç Kürt Kadını mücadelemizde yaşatacağız.Suikastı lanetle kınıyorum" dedi.
 
Buldan, PKK'yı kuran isimler arasında bulunan Sakine Cansız ile örgütün Avrupa'daki önemli isimlerinden KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez'in Paris'te öldürülmesi ile ilgili olarak açıklama yaptı. Buldan, " Paris'te katledilen üç Kürt Kadını mücadelemizde yaşatacağız.Suikastı lanetle kınıyorum" dedi.
 
AKP’DEN İLK TEPKİ
 
AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, PKK'yı kuran isimler arasında bulunan Sakine Cansız ile örgütün Avrupa'daki önemli isimlerinden KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez'in Paris'te öldürülmesi ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.
 
Çelik, "Yapılış şekline bakılırsa bu daha çok PKK'nın kendi içindeki bir iç hesaplaşması gibi görünüyor. Bu süreci sabote etmeye yönelik bugünlerde bu ve benzeri şeyler olabilir" diye konuştu.
 
"PKK'NIN KENDİ İÇİNDEKİ BİR İÇ HESAPLAŞMASI GİBİ GÖRÜNÜYOR"
 
Paris'te yapılan saldırı ile ilgili olarak henüz ellerinde çok net bilgiler olmadığını ifade eden Çelik, "Yapılış şekline bakılırsa bu daha çok PKK'nın kendi içindeki bir iç hesaplaşması gibi görünüyor. Çünkü Fransız güvenlik güçlerinin yapmış olduğu bir baskın değil. Faili meçhul kimseler tarafından yapılmış olan bir baskın, bir saldırıdır. Arkasından ne çıkacak hep birlikte izleyelim ve görelim. Ama PKK terör örgütünün uzun yıllardan beri kendi içinde binlerce infaz yaptığını ve kendi içinde çoğu zaman bu tür hesaplaşmalara giriştiğini hepimiz biliyoruz. Terör örgütlerinin tabiatında olan bir şeydir. Ama elimizde bununla ilgili çok net konuşmamızı sağlayacak bir bilgi yok maalesef" dedi.
 
"SÜRECİ SABOTE ETMEYE YÖNELİK BUGÜNLERDE BU VE BENZERİ ŞEYLER OLABİLİR"
 

Bu süreçte bu ve buna benzer olayların artabileceğini vurgulayan Çelik, şunları söyledi:
 
"Türkiye'de ne zaman ya bu işi bırakın kardeşim, bu silahlar sussun ve silahlar bırakılsın aşaması gündeme gelirse, bu yönde bir irade ve bir kararlılık ortaya çıkarsa ardından buna benzer olaylar meydana geliyor. Allahtan göstermesin eğer Hakkari'deki saldırı erken haber alınmamış olsa güvenlik güçlerimiz daha atak davranmasa yine 1993'teki 33 şehit meselesine benzer bir durum ile karşılaşabilirdik. Bu açıdan PKK bir tane midir? Bundan emin değilim. PKK içerisinde şu veya bu güce taşeronluk yapan farklı yapılanmaların olduğunu PKK'ya yakın çevrelerde itiraf ve kabul ediyor. Dolaysıyla hangi amaca yöneliktir ve kim tarafından yapılmıştır bundan çok emin değilim . Ancak bu süreci sabote etmeye yönelik bugünlerde bu ve benzeri şeyler olabilir. Buna hepimizin hassasiyetle yaklaşması ve herkesin teyakkuz durumunda olması gerekiyor."
 
DTK KINADI
 
Demokratik Toplum Kongresi, (DTK) PKK'yı kuran isimler arasında bulunan Sakine Cansız ile örgütün Avrupa'daki önemli isimlerinden KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez'in Paris'te öldürülmesi ile ilgili olarak açıklama yaptı.
 
Açıklamada, "Avrupa'nın ortasında bile Kürt halkına vahşet uygulanabilmektedir. Fransa devletinin bu olayı açığa çıkarması gerekmektedir. Tüm Kürt halkını ulusal birlik anlayışı ile şehitlerini sahiplenme için demokratik eylemlere çağırıyoruz" ifadelerine yer verildi.
 
Demokratik Toplum Kongresi'nden, (DTK) yapılan açıklama şöyle:
 
"Sakine Cansız, KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ile Leyla Söylemez’in vahşice katledilmesini nefretle kınıyoruz. Avrupa'nın ortasında bile Kürt halkına vahşet uygulanabilmektedir. Fransa devletinin bu olayı açığa çıkarması gerekmektedir. Sadece Kürt özgürlük hareketinin değil cinsiyet özgürlükçü paradigmanın da hedef alındığını göstermektedir.Tüm Kürt halkını ulusal birlik anlayışı ile şehitlerini sahiplenme için demokratik eylemlere çağırıyoruz."(CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com