'PKK'nın kozu başkanlık'

'PKK'nın kozu başkanlık'
Amerika’nın Sesi, 8 kamu görevlisinin serbest bırakılmasını yorumladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’yi “bir başkanlık sistemine dönüştürme isteğinin, PKK için "bir pazarlık kozu” oluşturduğu öne sürülüyor.

ABD Kongresince finanse edilen Amerika’nın Sesi, “Türkiye’de Kürt isyancılarla barış umudu büyüyor” başlığı ile yayımladığı haber analizde PKK’nın elindeki 8 kamu görevlisinin salıverilmesi ardından yeni adımlar atılmasının beklendiğini kaydetti.

-“GÖRÜLMEMİŞ ADIM”-

Onyıllarca devam eden ihtilafın yakında sona ermesi yönünde artan bir umut olsa da “hala engeller bulunduğu” uyarısını yapan Amerika’nın Sesi, Başbakan Erdoğan’ın “görülmemiş” bir adım atarak geçen Ekim ayında cezaevindeki Abdullah Öcalan ile görüşmeler başlattığına dikkat çekti.

-“GİRİŞİM, ERDOĞAN İÇİN SİYASETTEN RİSKLİ”-

Buna karşın haberde “Gözlemciler, girişimin Erdoğan için siyaseten riskli olduğunu söylüyorlar, çünkü Öcalan Türk kamuoyunun önemli bir bölümü arasında hala bölen biri” yorumu da yapıldı.
Amerika’nın Sesi, PKK’nın silahları ele aldığı 1984 yılından bu yana 40 binden fazla kişinin öldüğünü, PKK’nın da AB ve ABD tarafından terörist bir örgüt olarak nitelendiğini anımsattı.

-“PKK’NIN TÜRKİYE’DEN ÇEKİLMESİ KİLİT FAKTÖR”-

Analistlerin, PKK’nın Türk topraklarından çekilmesinin siyasi bir çözüm için “kilit faktör” oluşturduğu, ancak PKK’nın bu yöndeki bir adımı, hükümet “gerekli garantileri vermeden veya barışçıl bir çözüm müzakereleri için sağlam bir mekanizma oluşturmadan atmayacağı yönündeki görüşlerinin de yansıtıldığı haberde şöyle devam edildi:

“Ancak PKK’nın elinde diğer bir pazarlık kozu var. Erdoğan, gelecek yılki seçimler için vermesi beklenen adaylık kararından önce Türkiye’yi bir başkanlık sistemine dönüştürmek istiyor. Ancak Başbakan’ın, anayasayı değiştirmek için parlamentoda diğer bir partinin desteğine ihtiyacı var ve hiç biri onu desteklemiyor.”

-"BU DEFA KÜRT VE TÜRK KAMUOYUNDA ÇOK DAHA GÜÇLÜ DESTEK VAR"-

Amerika’nın Sesi, BDP’nin başkanlık sistemini tartışmaya açık olduğu yönündeki açıklamalarını da yansıttığı haberinin son bölümünde Kürt ihtilafını çözmek için daha önce yapılan “birçok barış çabasının” başarısızlıkla sonuçlandığını belirtti. VOA “Ancak gözlemciler, bu defa hem Kürt hem de Türk kamuoyunda çok daha güçlü bir destek var gibi göründüğünü söylüyorlar” tespitinde bulundu.  (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com