"PKK'nın parası aklanmaya mı çalışılıyor?"

"PKK'nın parası aklanmaya mı çalışılıyor?"
MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan'dan AKP'ye PKK sorusu.
MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, hükümetin meclisteki terörün finasmanına ilişkin kanun tasarısının geri çekilmesinin amacının "PKK'nın parasını aklamaya mı çalışıyorsunuz?" sorusuyla değerlendirirken, "Sayın AKP yönetimi, Sayın Başbakan, Sayın Adalet Bakanı buradan açıkça soruyorum. Türk milleti adına da bunun cevabını bekliyoruz" dedi.
 
TBMM'de bir basın toplantısı yapan Oğan, Suç Gelirlerinin Aklanması, Araştırılması, El Konulması, Müsaderesi ve Terörizmin Finansmanına İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı'na ilişkin değerlendirme yaptı. 
 
Kanun Tasarısı'nın TBMM'nin yoğun gündemi içinde TBMM Dışişleri Komisyonu'na geldiğini ve burada görüşülerek Genel Kurul'a sevk edildiğini hatırlatan Oğan, tasarının 12 Mart 2013 tarihinde geri çekildiğini hatırlattı. Tasarının ilk defa 2005 yılında Avrupa Konseyi tarafından imzaya açıldığını, Türkiye Cumhuriyeti'nin 28 Mart 2007'de bunu imzaladığı, Bakanlar Kurulu'nun, Meclis Başkanlığı'na 2008'de gönderdiği, Meclis Başkanlığı'nın TBMM Dışişleri Komisyonu'na 17 Temmuz 2008'de gönderdiğinin altını çizen Oğan, tasarının bu süreç içerisinde orada bekletildiğini ancak yeni dönemde, 22 Eylül 2011 tarihinde yeniden Dışişleri Komisyonu'na geldiğini, 7 Ekim 2011 tarihinde de Dışişleri Komisyonu'ndan geçtiğini söyledi.
 
Konuyla ilgili hükümete tek bir soru soracağını ve Türk milleti adına tek bir cevap beklediğini vurgulayan Oğan, şöyle devam etti:
 
"Adına İmralı süreci dedikleri, ama bizim PKK ile pazarlık süreci olarak doğru şekilde isimlendirdiğimiz sürece paralel olarak AKP, bu Kanun Tasarısı'nı 12 Mart 2013 tarihinde geri çekti. Çarşamba günkü Dışişleri Komisyonu toplantımızda, Komisyon Başkanı'na sorduk, kendisinin bu konuda bilgisinin olmadığını söyledi. Komisyona da herhangi bir bilgi verilmedi. Buradan kamuoyu önünde AKP'ye veyahut da AK Parti'ye soruyorum. PKK'nın silah bırakacağını askerimize kurşun sıkan teröristini geri çekeceğini söylüyorsunuz. Avrupa Birliği nezdinde önemli bir sözleşme olan kara paranın aklanması, terörizmin finansmanında kullanılmasının önlenmesi, uyuşturucu kaçakçılığı, insan kaçakçılığı, bunların hepsi PKK'nın bugün kullandığı ve holding haline gelmesine sebep olan suç unsurlarıdır. Şimdi siz bu anlaşmayı, bu sözleşmeyi niye geri çektiniz bu süreçte? PKK'nın teröristini aklıyorsunuz, kara parasını da mı aklayacaksınız? Şimdi de her işi bıraktınız, PKK'nın parasını aklamaya mı çalışıyorsunuz? Sayın AKP yönetimi, Sayın Başbakan, Sayın Adalet Bakanı buradan açıkça soruyorum. Türk milleti adına da bunun cevabını bekliyoruz." (MUK)
Etiketler: , , , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com