"PKK'nın Türkiye'yi terk etme niyeti yok"

"PKK'nın Türkiye'yi terk etme niyeti yok"
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Ne Oslo müzakere sürecindeki verilen görüşmeler ve sözler çerçevesinde uygulanmaya konmuş ne de PKK'nın Türkiye'yi terk etme gibi bir düşüncesinin olmadığı ortaya çıkmıştır" dedi.

Partisinin İstanbul il teşkilatını ziyaretinde, TBMM Başkanvekili Meral Akşener tarafından karşılanan Bahçeli, bir süre partililerle basına kapalı görüştü.

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Bahçeli, terör örgütü PKK'nın çekilme sürecine ilişkin soru üzerine, daha önce Oslo'dan başlayan müzakere sürecinin 3 aşama olarak gerçekleşeceğini söyledi.

Bahçeli, "Bunun ilk aşaması silahları bırakarak, PKK terör örgütünün ülkeyi terk etmesiydi. Şimdi aradan geçen 2 aya yakın bir süredir, hatta daha fazla bir süre içinde, sayın Başbakan bir gerçeği ifade ediyor, PKK militanlarının eli silah tutanları, silahlarıyla birlikte hala Türkiye'de bulunuyor. Bazı çocuklarla hanımların ülkeyi terk ettiklerini ifade ediyor. Bunu da oransal olarak yüzde 20 ile söylemeye çalışıyor. O bakımdan ne Oslo müzakere sürecindeki verilen görüşmeler ve sözler çerçevesinde uygulanmaya konmuş ne de PKK'nın Türkiye'yi terk etme gibi bir düşüncesinin olmadığı ortaya çıkmıştır" diye konuştu.

DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ

Bahçeli, demokratikleşme paketine ilişkin soru üzerine de "Geçmişten bu yana AKP, Türk milletini oyalamaktadır. Bazı PKK taleplerini yerine getirmede, Türk toplumunu alıştıra alıştıra benimsetme yolunu tercih etmektedir. Yine aynı şekilde bu stratejiyi sürdürmektedirler" dedi.

Bahçeli, çıkan paketin kaçıncı demokratikleşme paketi olduğunu tam olarak kestiremediklerini belirterek, "Çünkü çok sayıda çıkıyor. Ne kadarı demokrasiyle alakalı ne kadarı bölünmeyle alakalı onu ileride bir tasnif edeceğiz inşallah. Ama şu aşamada demokratikleşme paketinin millete sunulmuş bir şekli bulunmamaktadır. Zaman zaman kamoyunu oluşturmak açısından televizyonlarda bulunan, propaganda sözcüleri gibi çalışan bazı uzman ve köşe yazarları bu görevleri üstlenmişler ve 'Demokratikleşme paketinin içinde şunlar olabilir mi?' diye tartışarak, böyle satır aralarında PKK talebini dillendirmektedirler. Onun için ekim ayına kadar beklemek gerekiyor" ifadelerini kullandı.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com