"PKK'nın yurtdışına çekilmesi için..."

"PKK'nın yurtdışına çekilmesi için..."
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, teröre karşı Milli Birlik ve Kardeşlik projesi kapsamında çözüm sürecinin devam ettiğini belirterek, "Bu süreci kararlılıkla sürdürüyoruz. Terör örgütünün eylemlere son vermesi, yurtdışına çekilmesi ve silahı bırakması için

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, teröre karşı Milli Birlik ve Kardeşlik projesi kapsamında çözüm sürecinin devam ettiğini belirterek, "Bu süreci kararlılıkla sürdürüyoruz. Terör örgütünün eylemlere son vermesi, yurtdışına çekilmesi ve silahı bırakması için ne yapmak gerekiyorsa, diyoruz, onu yapsın biz elimizden gelen desteği verelim" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep'teki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmaya, resmi açılışı yapılan eserleri tanıtarak ve bu hizmetlerin toplamda 64 kalem ve 1 milyar 200 milyon TL değerinde olduğunu ifade ederek başladı.

Gaziantep'in de Suriye'de yaşanan acı hadiselerden etkilendiğini ifade eden Erdoğan, misafir edilen mülteciler açısından Gaziantep'in "tahammül isteyen bir imtihan sürecinden" geçtiğini söyledi. Gazianteplilerin bu süreci başarıyla atlatacaklarına yürekten inandığını kaydeden Erdoğan, "İnşallah Suriye'deki bu kanlı süreç sona erdiğinde, Suriye'de halkın iktidarı göreve geldiğinde kardeşliğimiz pekişmiş, muhabbetimiz daha da derinleşmiş olacak" dedi.

-"ESAD, ÜLKESİNİN KADINLARINA TECAVÜZ EDİLMESİNE İZİN VERECEK KADAR İNSANLIKTAN ÇIKTI"-

Suriye'de yaşanan olaylar sona erdiğinde yeni ve farklı bir sürecin başlayacağını kaydeden Erdoğan, şunları belirtti:

"Suriye'deki eli kanlı diktatörün, eli kanlı caninin o koltukta daha fazla oturması artık imkansız hale gelmiştir. Suriye'deki rejim, hem kendi halkı hem de dünya karşısında meşruiyetini tamamen yitirmiştir. Şu andan itibaren en fazla o koltukta oturma süresini bir miktar daha uzatabilir ama gerek Beşar Esad gerekse onun yol arkadaşları, er ya da geç, bugün yarın o makamları terk edip halklarına hesap verecektir."
Esad'ın kendi halkına soykırım uyguladığını, "Kendi ülkesinin kadınlarına tecavüz edilmesine izin verecek kadar insanlıktan çıktığını" ileri süren Erdoğan, "Böyle birinin Suriye'nin başında daha fazla kalabilmesi, o koltukta daha fazla oturabilmesi asla ve asla mümkün değildir" dedi. Suriye halkının zaferinin yakın olduğunu, Türkiye'nin bu süreçte Suriyelilerin yanında olmaya devam edeceğini kaydetti.

-"TERÖR ÖRGÜTÜNÜN YURTDIŞINA ÇEKİLMESİ İÇİN..."-

Gaziantep'teki etnik köken farkı gözetmeksizin oluşan kardeşlik ortamının Antep'i Ortadoğu'nun ve tüm coğrafyanın yıldız şehri haline getirdiğini belirten Erdoğan, "Terör bu topraklara öfke nefret ve husumetten başka bir şey getirmedi" dedi. Erdoğan, terörün Gaziantep'e de girmeye çalıştığını ama bunu başaramadığını belirterek, "Çok açık söylüyorum bugün Diyarbakır bir Gaziantep kadar olmadıysa bunun en önemli ve birinci sebebi terördür. Bugün Van bir Gaziantep olamadıysa bunun en birinci sebebi terördür. Onun için bizim bu terörü artık Türkiye gündeminden tamamen çıkarmamız gerekiyor" dedi.

Silahların bırakılması gerektiğini, hükümet olarak 10 yıldır bu mücadeleyi verdiklerini kaydeden Erdoğan, "Biz anneler ağlamasın dedikçe birileri çıkıyor, "Anneler ağlamaya devam etsin' diyor. Biz gençler ölmesin dedikçe birileri onların eline molotof ve taş veriyor. Niye? Çünkü onların yargıdaki durumuyla kendi durumları farklı" dedi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu anda kararlılıkla sürdürdüğümüz Mili Birlik ve Kardeşlik projesi kapsamında bir çözüm süreci devam ediyor. Bu süreci kararlılıkla sürdürüyoruz. Terör örgütünün eylemlere son vermesi, yurtdışına çekilmesi ve silahı bırakması için ne yapmak gerekiyorsa, diyoruz, onu yapsın biz elimizden gelen desteği verelim."

-"ARMUT TOPLAMAK İÇİN GELMEDİLER"-

Terörle ilgili iki önemli hususu belirten Erdoğan, terör örgütü silahı bırakmadığı saldırılara son vermediği sürece terörle mücadeleyi tavizsiz ve kararlı şekilde sürdüreceklerini belirtti. Erdoğan, "Birileri çıkıyor, hükümeti ve devleti operasyonlarla bu süreci zedelemekle suçluyor. Hiç kusura bakmasınlar. Elinde silahla benim güvenlik güçlerime kast edenlere, arkadan gelip benim polisimi şehit edenlere karşı vatanımızı, toprağımızı tek bir geri adım atmadan savunuruz. Etkisiz hale getirilen teröristler Türkiye'ye kusura bakmayın ama armut toplamak için gelmedi. Mardin'deki olay bunun en açık, net ifadesidir" diye konuştu.

-"YAŞAMA KAST EDENE MÜSAMAHAMIZ OLMAZ"-

Konuşmasında, Mardin'de polis servis aracına PKK'lıların uzun namlulu silahlarla düzenlediği saldırıda şehit düşen polis memuru Cengiz Engizek'in 1.5 yaşında bir çocuğu olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Onu geleceğe nasıl hazırlayacağız. Onun hesabını biz milletçe vermek durumunda değil miyiz? Ona sahip çıkmak durumunda değil miyiz? Varsın, böyle gitsin mi diyelim? Diyemeyiz. Onların hesabını sormak bizim görevimizdir" dedi. Sağduyu ve vicdan sahibi bir insanın öldürmek için gelen teröristin hakkını değil, terör örgütünün hakkını değil insani olanın, insanın hakkını savunması gerektiğini belirten Erdoğan, "Öldürme eylemini savunmak ahlaki tavır değildir. Ahlaki tavır, yaşama ve yaşatma hakkını savunmaktır. Yaşama kast edenlere karşı en küçük müsamahamız dahi olmaz" diye konuştu. Erdoğan, silahlar bırakılıncaya kadar terörle mücadeleden asla vazgeçilmeyeceğini söyledi.

-"OY ORANIMIZ YÜZDE 54"-

İkinci hususun da kimsenin Kürtlerin temsilciliğine soyunamayacağı olduğunu bildirdi. AKP'nin 7 bölgede de birinci olduğunu, son kamuoyu araştırmasına göre yüzde 54'le AKP'nin yine birinci parti olduğunu, bu araştırmanın da AKP tarafından yapılmadığını belirten Erdoğan, kimsenin bir etnik kökenin temsilcisi olma iddiasında bulunamayacağını ifade etti. Erdoğan yola çıkarken, "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" dediklerini ifade ettiği konuşmasında, insanların etnik kimliğini kendilerinin belirlemediğini, bu kararın "Yaradan tarafından" verildiğini söyledi. Erdoğan terörün çözüm süreciyle ilgili olarak da "Başlattığımız çözüm süreci belli bir kesimi ya da siyasi görüş değil, 75 milyonun tamamının acılarını dindirmeyi, kaygılarını gidermeyi hedefleyen bir süreçtir. İnşallah biz hayırlı bir amaç için iyi niyetle gayretlerimizi sürdürüyoruz. Siyasi partilerin, STK'ların, medyanın, üniversitelerin ve özellikle de sizlerin desteğiyle biz bu süreci inşallah başarıyla sonuçlandıracağız" ifadelerini kullandı.

Erdoğan konuşmasının sonunda, vefat eden gazeteci Mehmet Ali Birand, akademisyen ve yazar Prof. Dr. Toktamış Ateş ile İhlas Haber Ajansı bölge temsilcilerinden Haluk Özden'e Allah'tan rahmet diledi.  (EAK)

Kaynak: ANKA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com