PKK'ya karşı işbirliği

PKK'ya karşı işbirliği
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak’ın ardından Ankara’ya gelen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’la 2 saat görüştü.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak’ın ardından Ankara’ya gelen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’la 2 saat görüştü. Eskiden tanıştıkları için görüşmenin uzun sürdüğünü vurgulayan Gül, “ABD ile PKK’ya karşı mücadelemiz güçlü şekilde sürecek. Irak’ta yaptığı görüşmeler konusunda da kesin bilgiler verdi. Karşılıklı takip edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı  Abdulalh Gül,Irak’a yaptığı ziyaretin ardından Ankara’ya gelen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile dünkü görüşmesinin ardından, Türkiye ile ABD’nin terör örgütü PKK’ya karşı mücadelesinin daha güçlü bir şekilde devam edeceğini söyledi. Gül’ün Çankaya Köşkü’nde kabul ettiği Biden ile yaklaşık 2 saat süren görüşmesine, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Türkiye’nin Washngton Büyükelçisi Namık Tan ve ABD’nin  Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone de katıldı.

Biden ile hukukumuz var

Gül, görüşmesinin ardından gerçekleşen Yeni Zelanda Büyükelçisi Tahamoana Asea Cluny Macpherson’un güven mektubunu kabulünde gazetecilerin sorusu üzerine, Biden’ı ABD Senatosu Dışilişkiler Komitesi Başkanlığı döneminden beri tanıdığını anımsattı. Görüşmelerinin uzun sürmesini de bu eski tanışıklığa bağlayarak, “Hukukumuz olduğu için görüşme biraz uzun sürdü” diyen Gül, görüşmede terör konusunu uzun uzun ele aldıklarını belirtti.

ABD’nin Irak’tan 2012’de tamamen çekileceğini anımsatarak, Biden ile Irak’ın geleceğini de konuştuklarını belirten Gül, bölge sorunları ile Türk-Amerikan ilişkilerinde çok önemli yeri olan dosyaları da görüşmelerinde ele aldıklarını söyledi. Gül, “ABD, PKK’ya karşı mücadelede yeni bir açılım yapabilecek mi?” sorusu üzerine de, “Daha güçlü bir şekilde devam edecek. Bunun çok iyi farkındalar. Bu konuda Irakk’ta yaptığı görüşmeler hakkında birçok kesin bilgi verdi. Hem de burada söylediği şeyler iyi şeylerdi. Bunları karşılıklı takip edeceğiz” dedi.

İstanbul Programı

Biden, görüşmenin ardından İstanbul’a gitti. Biden, ilki geçen yıl Washington’da yapılan Küresel Girişimcilik Zirvesi’nin bugün yapılacak 2’nci toplantısına katılacak. Biden, bugün ayrıca Başbakan Erdoğan’ı ziyaret edecek, Fener Rum Patriği Bartholomeos ile de bir araya gelecek.

Anıtkabir Defteri’ne yazdığı okunmadı elçilik metni yolladı

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, dün Anıtkabir’i ziyaret etti. Biden, Anıtkabir Özel Defteri’ne de 1 tam sayfa yazdı. Ancak el yazısını okumak mümkün olmadı. ABD Büyükelçiliği metnin aslını gazetecilere gönderdi. Biden, şunları yazdı: “ABD adına modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırasına en derin saygılarımı sunarım. Bugün dünyanın pek çok yerinde insanlar kendi yönetimlerine karar vermek için büyük bir çaba gösteriyor. Atatürk’ün vurguladığı, Türkiye’nin gelişmesinden tanıdıkları demokrasi ilkelerinden ilham alabilirler. Sürekli olarak gelişen Türkiye bizlere Atatürk’ün 10’uncu Yıl Nutku’nda vatandaşlarına söylediği, ‘Yaptıklarımızı asla kâfi göremeyiz çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz’ sözlerini hatırlatıyor. Bu sözler hepimize ilham kaynağı olmalıdır.”

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com