PKK'ya Pusu Kurmadık

PKK'ya Pusu Kurmadık
Uludere'de 12 PKK'lıya pusu kurulduğu haberi TSK'nın tepkisini çekti: Pusu yoktu, sızma vardı...

Şırnak'ın Uludere ilçesi Türkiye-Irak sınırında 12 PKK'lının öldüğü çatışmaların nasıl çıktığı, kamuoyunda merak konusu olmayı sürdürüyor. Güneydoğu'da tansiyonu yükselten olay için Genelkurmay, 14 mayıs günü resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada “sınır güvenliğini sağlamakla görevli bir üs bölgesine hudut ötesinden yaklaşan kalabalık bir grup tarafından sızma teşebbüsü” dedi. Genelkurmay, 12-13 Mayıs 2011 gecesi meydana gelen olayı şöyle duyurdu:

a. Üs bölgesindeki güvenlik güçleri tarafından sızma teşebbüsünde bulunan teröristlerin tespit edilmesi sonucu, teröristlerle sıcak temas sağlanarak bulundukları mevkiler destek silahları ile ateş altına alınmıştır.

b. Sızma teşebbüsünde başarısız olan teröristlerin kaçış istikametleri, bölgeye sevk edilen silahlı helikopterler ve üs bölgesinde bulunan destek silahları ile ateş altına alınmıştır.

c. Aralıklarla devam eden çatışmalar sonucu 5 terörist etkisiz hale getirilmiş.

Genelkurmay, aynı bölgede sınır birliğini korumakla görevli başka bir üsse yönelik bir gün sonra ikinci bir sızma teşebbüsünde bulunulması üzerine müdahale edildiğini ve çatışmada da yedi PKK'lının öldürüldüğünü açıkladı.

PKK 'sınır ötesi' diyor
PKK tarafı ise Genelkurmay'ın duyurusundan sonra 12 militanın ölümüne neden olan olayın askerin sınır ötesi operasyonuna karşı 'savunma' olarak açıkladı. Oysa bir gün önce, 13 mayısta, örgütün yarı resmi internet haber sitesi olan Fırat Haber Ajansı, olay için “Uludere'de askerî üsse silahlı saldırı” başlığını attı. Haberde, PKK'lıların sınırdaki askerî bir üsse saldırıda bulunduğu ve yoğun çatışmaların yaşandığı bilgisine yer verildi. Ancak bir gün sonra örgütün silahlı kanadı olan HPG, olayı, “12 mayıs gecesi Uludere'ye bağlı Arûşê alanı Kurê Şino Tepesi bölgesinde TC ordusu sınır ötesi saldırı hazırlığındayken gerillalarımızın savunmasıyla karşılaştı” diyerek açıkladı. “Pusu mu yoksa sızma teşebbüsü mü” kuşkularını gidermek için Genelkurmay'a şöyle bir görev düşüyor: Olayın ayrıntılarını resmi kayıtlara dayalı olarak kamuoyuyla paylaşmalıdır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com