PKK'ya Suriye şoku

PKK'ya Suriye şoku
Suriye'de süren iç savaş Esad rejimine bağlı ordu ile Özgür Suriye Ordusu arasında devam ederken PKK'nın bu ülkedeki uzantısı olduğu belirtilen PYD üçüncü taraf olarak çatışmalara katıldı. Ama...
Suriye'de süren iç savaş Esad rejimine bağlı ordu ile Özgür Suriye Ordusu arasında devam ederken PKK'nın bu ülkedeki uzantısı olduğu belirtilen PYD üçüncü taraf olarak çatışmalara katıldı. Kürt kenti Afrin'de islami gruplarla PYD'nin silahlı kanadı YPG arasında yer yer şiddetli çatışmalar yaşanırken Afrin-Halep karaylunda 700 kürdün İslami gruplar tarafından kaçırıldığı ileri sürüldü.
 
Suriye'da rejime bağlı ordu ile muhalif güçler arasında çatışmalara Kürt grupları da aktif olarak dahil oldu. İçinde Kürt islami gruplarının da yer aldığı El Nusra cephesi ve Esad rejimine karşı mücadele veren islami gruplar koalisyonunun faaliyet alanını Kürt bölgesine kaydırması PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin engeline takıldı. PYD'nin silahlı kanadı YPG ile İslami gruplar arasında Afrin'in çevresinde yer yer şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Kürt kaynaklı ANHA ajansı, çatışmalarda islami gruplardan 38 kişinin öldürüldüğünü, üç YPG savaşçısının öldüğünü ve onlarca kişinin yaralandığını duyurdu. 
 
YPG’ye karşı çatışmalara Kürt orjinli Azadi Partisi bağlantılı Selahaddin grubu, Liva el Tewhid ve Liva el Fatih grupları da  yer alıyor. Bu arada Lübnan'dan Halep üzeri Afrin'e ulaşmaya çalışan Kürtleri taşıyan otobüs ve araçlar, yol kontrolü yapan islami gruplar tarafından durduruldu. Araçlarda bulunan 700 civarında Kürdün bu gruplar tarafından kaçırıldığı ileri sürüldü. Silahlı grupların, araçlara el koyduğu ve Kürtlerir Tugaya El-Tewhîd kontrolündeki Marêiya Helep bölgesine götürüldüğü bildirildi. Suriye'de mezhepsel çatışmaya doğru giden savaşa PYD'nin de dahil olması ile çatışmalar üç cepheye bölündü. Suriye'deki savaşta bugüne kadar toplu kaçırma eylemi ilk kez yaşanıyor. (BCK)
Etiketler: , , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com