PKK'yı Irak, İran ve Suriye İle Vuracağız!

PKK'yı Irak, İran ve Suriye İle Vuracağız!
Türkiye, en büyük sorunlarından biri olan PKK'ya karşı ortak operasyon için Suriye, Irak ve İran ile görüşmeler yapıyor..

Türkiye, Suriye ile PKK’ya karşı bölgesel mücadele başlatıyor. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, “Suriye’den Türkiye’ye suç unsuru gitmemesi için ellerinden geleni yapıyorlar. Önümüzdeki dönemde ortak operasyonlar olabilir” dedi.

Atalay’ın ortak operasyon için yakında Irak ve İran’a gideceği de öğrenildi. Atalay,Türkiye-Suriye Ortak Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Suriye ile terörle mücadele konusunda yeni protokollerin yaşama geçirileceğinin sinyalini vererek, “Adana protokolü revize olabilir” dedi. Suriye ile ortak bir operasyon yapılmadığını anlatan Atalay, “Suriye tarafı son günlerde bir operasyon yaptı. Biz de bundan memnun kaldık. Önümüzdeki dönem ortak operasyon olabilir” diye konuştu.

YENİ TERÖRLE MÜCADELE MUTABAKATI

Suriyeli mevkidaşı Sait Sammur ile yaptığı ikili görüşmeye ilişkin de bilgi veren Atalay, iki ülke arasında güvenlik ve terör konularının ele alındığını, Sammur’un terörle mücadele konusunda Türkiye’nin yanında olduğunu ifade ettiğini anlattı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Atalay-Sammur görüşmesinde Adana Mutabakatı’nı çok daha ileri düzeye taşıyacak yeni bir terörle ortak mücadele mutabakatı üzerinde çalışmalar yaptı.

Atalay ve Sammur’un terörle daha etkin mücadele için Irak ve İran ile de etkin çalışmalar yürütülmesi konusunda mutabık kaldıkları ifade edilirken, Atalay’ın önümüzdeki günlerde Irak ve İran’ı ziyaret ederek, PKK ile mücadele konularını masaya yatıracağı öğrenildi.

Artık tarih rayına oturdu

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ortadoğu’da yeni bir dönemin başladığını ve Türkiye ile Ortadoğu ülkelerinin tarihler boyunca çok iyi ilişkiler içinde olduğunu söyledi. Davutoğlu, kamuoyundaki “AK Parti giderse ilişkilerimiz bozulur mu” tedirginlikleri yansıtan Ortadoğulu gazetecileri, “Bu aynı zamanda TC’nin iradesidir. Tarih rayına oturdu. Kimse tarihin geriye akışına izin vermez” sözleriyle rahatlattı. Suriyeli gazetecilerin İsrail ile ilgili sorularına Davutoğlu “Gündem pozitif olsun. Hiçbir başka konu bu gündemi gölgelemesin. Bu konuyla ilgili görüşümüzü bir kere daha tekrar etmeye ihtiyaç bile hissetmiyorum” dedi. Bunun üzerine Ortadoğulu gazetecilerden büyük alkış aldı.

Star

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com