PKK'yı Öve Öve Bitiremedi!

PKK'yı Öve Öve Bitiremedi!
Vatan Yazarı Ruşen Çakır, Brüksel'de düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, kanlı terör örgütü PKK'nın eylemlerini öve öve bitiremedi...

Vatan Yazarı Ruşen Çakır, Brüksel'de düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, kanlı terör örgütü PKK'nın eylemlerini övücü ifadeler sarf ederek, “Bugünkü sürece gelinmesinde PKK'nın silahlı mücadelesinin katkısı olmuştur” dedi.

Doğan Grubu yayın organı Vatan'ın köşe yazarı olan ve NTV'de program yapan Ruşen Çakır, AB Türkiye Yurttaş Komisyonu'nun (EUTCC), Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu'nda düzenlediği Kürt Konferansı'nda yaptığı konuşmada terör örgütünü övücü ifadeler sarf etti. BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da konuşmacı olduğu konferansta Çakır “Bu sürece gelinmesinde PKK'nın silahlı mücadelesinin katkısı olmuştur” dedi.

“SİLAH BİRÇOK KAPININ AÇILMASINI SAĞLADI”
Açık açık “Silahlı mücadelenin kapalı birçok kapının açılmasını sağladığını” söyleyen Çakır, terör örgütü ve yandaşlarına tavsiyede bulunmayı da unutmadı. Vatan yazarı Çakır yeni dönemde “barışçıl yöntem” olarak sunduğu “sivil itaatsizliğin” öne çıkarılmasını tavsiye etti.

PKK'YA YAKIN HABER AJANSI BÖYLE GEÇTİ
Çakır'ın sözleri başta terör örgütü olmak üzere örgüt yandaşları tarafından memnuniyetle karşılandı. Nitekim PKK'ya yakınlığı ile bilinen ANF adlı haber ajansı Ruşen Çakır'ın sözlerini “Silahlı mücadele kapalı birçok kapıyı açtı” başlığıyla geçti.

İŞTE O HABER
ANF 17 Kasım 2010 tarihli haberinde Çakır'ın açıklamalarını şöyle aktardı: “Gazeteci Ruşen Çakır, Kürt sorununda meşru muhatap sorununun artık aşılmış olduğunu söyleyerek, 'bir normalizasyon sürecinin' yaşandığını belirtti. “Silahlı mücadele kapalı birçok kapının açılmasını sağlamıştır” diyen Çakır, ancak PKK'nın artık silahları bırakması gerektiğini savundu. AB Türkiye Yurttaş Komisyonu'nun (EUTCC), Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu'nda düzenlediği Kürt konferansında konuşan gazeteci Ruşen Çakır, AKP hükümetinin başlattığı “açılımın” halen sürdüğünü düşündüğünü belirtti. Öcalan ile görüşmelerin başladığı son noktanın “ciddi bir eşik” olduğunu ifade eden Çakır, “Daha önce de görüşmeler oldu ancak bu görüşmeler hiçbir zaman meşrulaştırılmamıştı. Artık hükümet tarafından normal bir olaymış gibi sunulduğunu görüyoruz” dedi.

MEŞRU MUHATAP SORUNU KALMADI
“Meşru muhatap sorununun artık aşılmış olduğunu görüyoruz” diyen Çakır, ancak “kazalar” da olabileceğini söyledi. Bir “normalizasyon” sürecinin var olduğunu iddia eden Çakır, bunun çoktan yaşanması gereken bir süreç olduğunu vurguladı.

SİLAHLI MÜCADELE BİRÇOK KAPIYI AÇTI
PKK'nin silah bırakması gerektiğini savunan gazeteci Çakır, “Artık Kürt siyasi hareketinin silahı bırakması gerekiyor. Silah elinde olduğu müddetçe, kendileri olmasa bile birileri patlatabilir” dedi. Çakır, silahlı mücadelenin oynadığı rolü de kabul ederek, “Bu sürece gelinmesinde PKK'nın silahlı mücadelesinin katkısı olmuştur, zararları da olmuştur” dedi. “Silahlı mücadelenin kapalı birçok kapının açılmasını sağladığını” kaydeden Çakır, “Ama artık açık olan kapıların kapanmasına neden olabiliyor” iddiasında bulundu.

SİVİL İTAATSİZLİK ÖNE ÇIKARILMALI
“Sivil itaatsizlik gibi barışçıl yöntemlerin öne çıkarılması ve silahların iptal edilmesi durumunda bu sürecin daha hızlı ilerleyeceğini” düşündüğünü sözlerine ekleyen Çakır, bu saatten sonra yapılacak herhangi bir silahlı eylem, karakol baskını, büyük şehirlerde patlatılacak herhangi bir bombanın Kürt sorununu çözümüne en ufak bir katkısının olabileceğini sanmadığını söyledi. Türk kamuoyunun çözüme ikna edilmesi gerektiğine de değinen Çakır, artık çok sayıda kapı aralandığını ve bunlara yenilerini eklemek gerektiğinin altını çizdi. Kürt siyasetinin silahları artık kullanmayacağını deklare etmesi gerektiğini savunan Çakır, “Devlet yanıt vermezse, kendi yalnızlığıyla baş başa kalacaktır” demekle sınırlı kaldı. Çakır, birilerinin PKK'nın silahları bırakıyor olma ihtimalinden bile gerçekten ürktüğünü belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com