"Platin saçlı güzeller" yaşlanan dünyaya dikkat çekecek

Platin saçlı güzeller yaşlanan dünyaya dikkat çekecek
DÜYADER tarafından düzenlenecek "Uluslararası Platin Saçlı Güzeller" yarışmasıyla, dünyanın yaşlandığına ve doğum oranlarının düştüğüne dikkat çekilmesi amaçlanıyor

ANKARA (AA) - MERVE YILDIZALP - Dünya Yaşlılık Derneği (DÜYADER) tarafından düzenlenecek "Uluslararası Platin Saçlı Güzeller" yarışmasıyla, dünyanın yaşlandığına ve doğum oranlarının düştüğüne dikkat çekilerek konuyla ilgili farkındalığın artırılması amaçlanıyor.

DÜYADER Başkanı Umut Çınar, Ankara'da 65 aylık ve üstü çocuklar ile 65 yaş ve üstü yaşlıların katılacağı "Uluslararası Platin Saçlı Güzeller" yarışması düzenleyeceklerini belirtti.

Yarışmanın dünyada bir ilk olacağını vurgulayan Çınar, "Yarışmayla, dünyanın yaşlandığına, doğum oranlarının düştüğüne dikkat çekerek farkındalığın artırılmasını amaçlıyoruz" dedi.

Yurtdışındaki yaşlılardan da yarışmaya katılım için çok talep olduğunu dile getiren Çınar, yarışmada 20 yaşlı ve çocuğun yer alacağını söyledi.

Yaşlı ve çocukların dikkatini çekmek için bu projeyi hayata geçireceklerini belirten Çınar, yarışmanın sonunda yarışmaya katılanları Ankara'daki yaşamevlerinde ağırlayacaklarını kaydetti. Çınar, yarışmanın ilk üçünü aileleriyle birlikte istedikleri bir tesiste bir haftalık tatile göndereceklerini ifade etti.

Yarışmadan bir sosyal sorumluluk projesi çıkaracaklarını anlatan Çınar, "Bir yaşlının ve kimsesiz çocuğun hayatını değiştirmek istiyoruz. Yarışmaya sponsor olanlardan bir yaşlı ya da çocuğun ihtiyaçlarını karşılamasını talep edeceğiz. Bunun karşılığında sözleşme imzalayacağız. 10 yıl boyunca kişinin aylık giderlerini karşılayıp çocuk evine ya da huzurevine yerleştireceğiz" diye konuştu. 

-"Bir yaşlı ve çocuk aynı grupta olacak"

Jüri üyeleri arasında, dünya güzelleri, Yeşilçam yıldızları, sivil toplum kuruluşu başkanlarının yer alacağını belirten Çınar, yarışmayı tasarımcı Sema Keçeci'nin desteğiyle hazırladıklarını söyledi. 

Jüri üyelerinin,  yaşamevinde kaldıkları süre boyunca, çocuklarla yaşlıların uyumunu izleyeceğini, yaşlılar ve çocuklara sorular soracağını, cevapların birbirini ne kadar tuttuğuna bakacağını anlatan Çınar, "Bir yaşlı ve çocuk aynı grupta olacak ve birlikte yarışacak. Yaşlılar çocuklara tecrübelerini aktaracak, çocukların buna geri dönüşüne puan verilecek. Yaşlılar çocuğa kitap okuyacak, kitaptan çocuklara soru sorulacak" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com