Polis 127 kişiyi öldürdü

Polis 127 kişiyi öldürdü
İzmir'de 2007 yılında polis kurşunuyla öldürülen Baran Tursun adına kurulan BARANSAV, 2007-2013 yıllarına 127 kişinin polis kaynaklı hayatını kaybettiğini duyurdu.

Emniyet Genel Müdürlüğü ise 127 kişiden sadece 39'unun “polis kaynaklı” öldüğünü savundu, sözkonusu dosyanın kaldırılmasını istedi. Baba Tursun da EGM'ye net bir cevap verdi.

İzmir'de 2007 yılında polis kurşunuyla ölen oğlu Baran Tursun için baba Mehmet Tursun tarafından kuruldu. Vakıf, polisin karıştığı iddia edilen ölüm olaylarına hukuki destek sunuyor, kamuoyu yaratmayı amaçlıyor. Vakfın yayınladığı son rapor yine çok konuşulacak türden.

Vakıf, 2007-2013 yılları arasında polisin fail olduğu olaylarda 127 kişinin öldüğünü açıkladı. Listede olaylar tek tek sıralanarak bilgiler veriliyor. Raporda söz konusu olayların Polis Vazife ve Selahiyat Kanunu'nun (PVSK) 2007 yılında değişmesinin ardından yaşandığı ifade ediliyor.

PVSK'nın değiştirilmesiyle polisin silah kullanma yetkisi arttırılmıştı. Nitekim sivil yoplum kuruluşları PVSK'nın 16.maddesinin tamamen kaldırılarak, “nefsi müdafaa söz konusu olmadığı sürece polisin silah kullanmamasını” istiyor.

EGM: DOSYAYI KALDIRIN

Emniyet Genel Müdürlüğü, BARANSAV'a yazı göndererek, listenin kaldırılmasın istedi.

1.Sınıf Emniyet Müdürü Hakan Özdöl imzasıyla Baran Tursun İnsani Yardım Vakfı kurucu başkanı Mehmet Tursun'a gönderilen yazıda, “yayınlanan listede yanlış ve yoruma dayalı bilgilere yer verildiği anlaşılmıştır” denilerek yayından kaldırılması isteniyor.

BABA TURSUN KALDIRMADI

Vakfın başkanı Mehmet Tursun ise, gelen yazıya cevap verdi, talebin vakıf tarafından “uygun görülmediği” ifade edildi.

“Kaldırılmasını istediğiniz liste, polisin öldürdüğü çocukların listesidir, onun için yayından kaldırmıyoruz” diyen Mehmet Tursun şöyle de bir “öneri” de bulunuyor: “Sayın Emniyet Genel Müdürü; Sizin göreviniz, polisin işlediği cinayetlerin listesini yayından kaldırtmak değildir. Göreviniz, polisin işlediği bu cinayetlerin önüne geçmektir”

EGM: 127 DEĞİL 39

Emniyet Genel Müdürlüğü bugün ise, polisin fail olduğu cinayetlere ilişkin bir açıklama yaptı. Listede adı geçen 127 kişiden 39'unun 39'unun “polisle girdiği çatışmalarda, 'dur' ihtarına uymamaları veya polise mukavemette bulunmaları sonucu” öldürüldüğünü belirtti.

Kalan 78 kişinin ise “intihar, çeşitli sağlık problemleri, kalp krizi, görevle alakalı olmayan adli olaylar, olaylara müdahale ederken kazaen oluşan ve nereden geldiği belli olmayan silahlı yaralanmalar nedeniyle hayatını kaybettiği” ileri sürüldü.

Açıklamada, “listedeki 7 kişinin isimlerinin mükerrer yazıldığı, 3 kişinin ise hayatta olduğu” savunuldu.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com