Polis aracında cinsel taciz

Polis aracında cinsel taciz
Berkin Elvan için Milli Eğitim Bakanlığı ’nın önünde yapılan ‘karne’ eylemi sırasında gözaltına alınanlar, polis aracında taciz edildikleri ve karakolda kendilerine işkence yapıldığı iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Geçen ocak ayında 7 kişilik bir grup Milli Eğitim Bakanlığı’nın önünde, Berkin Elvan için basın açıklaması yapmak istedi. “Berkin Elvan’ın karnesini almaya geldik, Berkin’i vuranlar açıklansın” pankartı açan gençlerden bazıları göz altına alındı. Gözaltına alınan gençlerin hem polis aracında hem de götürüldükleri karakolda tacize ve işkenceye maruz kaldıkları iddia edildi. Gençlerin avukatı Didem Baydar, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunarak, şüpheli polisler hakkında soruşturma açılmasını talep etti. Avukat Baydar, suç duyurusu dilekçesinde, şu iddiaları dile getirdi: “Polis aracında işkence ve kötü muamelenin dozu artarak sürmüştür, gerek kadın müvekkillerimize gerek erkek müvekkillerimize elle ve sözle tacizlerde bulunulmuştur. Durumun vahametinin kavranması açısından yalnızca birkaç misal vermek gerekirse, kadın müvekkillerin ellerine kelepçe takılmamış bunun yerine elleri tutulmuş, elini bırakması söylendiğinde ise ahlaksızca ‘elini tutmuyorum ki sadece elliyorum’ gibi tabirler kullanılmış. Polisin hal ve tavrını kavrayabilmeniz için polis aracında edilen küfürlerin bir kısmını ifade etmek gerekir; ‘Elimizde cop olacaktı da tacizi, tecavüzü gösterirdik biz size’, ‘a...s... ederiz sizin’, ‘ecdanınızı s......’“

KAROKOLDA İŞKENCE

Avukat Didem Baydar dilekçesinde müvekkillerinin karakolda işkence gördüğünü de iddia ederek şunları anlattı: “İşkence faslı sürerken müvekkiller Çankaya Polis Karakolu’na getirilmişlerdir. Burada da küfür, hakaret, taciz ve işkenceye devam edilmiştir. Müvekkillerin adli tıp raporları incelendiğinde de işkence ile darp edildikleri görülecektir. Ancak durumu en ağır olan müvekkil A.A. hakkında herhangi bir rapor tutulmamıştır, çünkü kendisi karakolda bayıldıktan sonra Adli Tıp Kurumu’na değil ambulansla hastaneye götürülmüştür. Belirtmek gerekir ki A.A. isimli müvekkilimiz Çankaya Karakolu’nda gözaltında üst araması sırasında tacize uğramıştır. TEM şube polisleri tarafından öldüresiye dövülmüş, cinsel organına ölümcül darbeler almıştır, bununla da yetinilmeyip küfürler ve tacizlerle müvekkilimize kötü muamelelerde bulunulmuştur. Emniyette gördüğü işkence neticesinde müvekkilimiz A.A. kriz geçirerek bayılmıştır.”(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com