Polis gazilere "nazik" davranmış!

Polis gazilere "nazik" davranmış!
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Başbakanlığa gelen gazilerin protez kol ve bacaklarının çıkması ve tekerlekli sandalyelerinden düşmelerine yol açan polis müdahalesi için "nazikçe davrandılar" dedi...

Terör saldırılarını protesto etmek için Başbakanlığa gelen gazilerin protez kol ve bacaklarının çıkması ve tekerlekli sandalyelerinden düşmelerine yol açan polis müdahalesi için, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in, “gayet nazik şekilde yaklaşımda bulunularak tansiyon düşürülmüştür” demesi dikkat çekti.

Hakkari’deki yaşanan terör saldırısında 24 şehit verilmesi sonrasında 19 Ekim 2011’de Başbakanlık kampüsüne otobüsle gelen 40-50 kişilik şehit yakını ve gazi otobüsten iner inmez polisin sert müdahalesine uğramış, gazilerin protez kol ve bacakları çıkmış, tekerlekli sandalyedeki kimi gaziler yerde sürüklenmiş bu görüntüler de basına yansımıştı.

CHP’li Oran’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelttiği soru önergesini, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ankara Vali Yardımcısı Fahri Aykırı’nın bilgi notuyla yanıtladı.

Gaziler ile şehit yakınlarının 19 Ekim 2011 tarihinde Vekaletler Caddesi’ne geldiğini belirten Şahin, Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanlığı polislerinin “şahısların iç alana geçişini engellediğini” bildirdi. Şahin yanıtında, şunları kaydetti:

“Başbakanlık merkez bina Vekaletler Caddesi girişinde Başbakanlık koruma Dairesi personeli ile bir grup arasında arbede yaşandığının il emniyet müdürlüğü görevlilerine bildirilmesi üzerine, görevlilerimiz 10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde olay yerine intikal ederek çevre güvenliğini sağlamıştır. İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerimizce eylem yapan grubun terör mağduru gaziler olması nedeni ile gruba gayet nazik bir şekilde yaklaşımda bulunularak tansiyon düşürülmüştür.”

"TBMM YAKININDA GÖSTERİ YASAK"

Şahin yanıtında, gazi grubuna TBMM’ye 1 kilometre mesafede bu tür gösterilerin yapılamayacağının bildirildiğini aktardı. Şahin, terör zirvesinin yapıldığı dakikalarda grubun oturma eylemi yaparak bir bakanla görüşmek istemeleri üzerine gazi kimliği olan 30 kişinin Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile görüştürüldüğünü de belirtti.

"BU REVA MIDIR?"

Oran ise bu yanıt üzerine ANKA’ya yaptığı açıklamada şunları kaydetti:


“19 Ekim’de yaşananlar TV’ye yansıdı hepimiz gördük ve ayrıca ben o gazilerimizle de konuştum. Kolunu bacağını bu ülke için feda etmiş insanlara bu yapılan reva mıdır? ‘Bu kötü muamelede bulunan polis müdürlerinden hesap sordunuz mu?’ şeklindeki soruma yanıt verilmediğine de dikkatinizi çekiyorum. ‘Gayet nazik şekilde yaklaşımda’ bulunulduğu savunuluyor, herhalde biber gazı sıkılmadığı için gazilerin şükretmelerini bekliyorlar. Nazik müdahale buysa sert müdahaleyi hiç düşünmek bile istemiyorum. Hükümetin, vatandaşlarına yönelik faşist uygulamalardan vazgeçmesi için bir kez daha çağrıda bulunuyorum.”(NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com