Polis içki içen aileyi fişledi mi?

Polis içki içen aileyi fişledi mi?
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Ankara’da polisin bir lokantada içki içen aileyi mekanın içki ruhsatı olmadığı gerekçesiyle tutanakla fişlemesini Meclis gündemine taşıdı.
Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Muammer Güler tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.
 
Soru önergesinde; olayda içki ruhsatının işletmeci ve zabıta arasındaki mesele olduğunu söylemelerine rağmen müşterilerin kimlikleri ve TC. kimlik numaralarını yazan polislerin konuyla ilgili tutanak tuttuklarını belirterek, 2010 yılında da Ankara Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğüne bağlı bir ekibin, Çayyolu’ndaki içkili bir lokantada, aileyle birlikte oturmalarına rağmen 18 yaşından küçük çocuk bulunduğu gerekçesiyle işlem yapmak istediklerini hatırlattı. 
 
Tanrıkulu İçişleri Bakanı Güler’e şu soruları yöneltti:
 
“Polislerin söz konusu uygulamasının herhangi bir hukuki dayanağı bulunmakta mıdır?
 
Söz konusu uygulamanın herhangi bir hukuki dayanağı yoksa polisler bu uygulamayı hangi dayanağa veya talimata göre gerçekleştirmişlerdir?
 
Söz konusu polis memurları, tutanağı hangi maksatla tutmuşlardır?
 
Polis memurlarının bir restorana girip içkili yemek yiyen bir aileye yönelik bu uygulaması üzerine soruşturma başlatacak mısınız?
 
Bu ve benzer uygulamalar keyfi midir, yoksa Bakanlığınız bünyesindeki birimlerin bu uygulama konusunda bir talimatı mı bulunmaktadır?
 
Son bir yıl içinde benzer bir yöntemle Türkiye genelinde kaç kişi hakkında tutanak tutulmuş ve bu tutanaklar hangi maksatla kullanılmıştır?” (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com