"Polis Müdahalede Sokakta Olmalı"

"Polis Müdahalede Sokakta Olmalı"
Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürü İsmail Türkmenli, kente görev yapan basın çalışanlarına basın bayramı nedeni ile kahvaltıda verdi...

Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürü İsmail Türkmenli, kente görev yapan basın çalışanlarına basın bayramı nedeni ile kahvaltıda verdi.
Kahvaltı programında konuşan İl Emniyet Müdürü İsmail Türkmenli göreve gelmesinin ardından basına bilgi verilmesi konusunda hassas davrandıklarını söyledi. Türkmenli, 'Bilgiyi nasıl bulursanız bulun, bizim görevimiz basına bilgi vermek değil, asayişi korumak. Prensip olarak basına bilgi vermiyoruz, vermeyeceğiz de. Bunun da bazı sebepleri var. Özellikle çocuklar konusunda suiistimallerin olduğunu gördük. Gazeteciliğinizi gösterin ve bilgiyi nasıl bulursanız bulun, bizim görevimiz basına bilgi vermek değil, asayişi korumak. Afyonkarahisar küçük bir il gibi görünse de ticaret, siyaset ve basın olarak etkin bir il. Göreve geldiğim ilk günden itibaren müdür yardımcılarımla, mesai arkadaşlarımla sürekli toplantılar yaptık. Bizim görevimizin en önemli tarafı olayların olmadan önüne geçmek. Yani caydırıcılık. Olayları sıfıra indiremeyiz ama olan bir olayı da kısa sürede aydınlatmak, suçluları adalete teslim etmek bizim görevimiz. Eğer bunu yapamazsak vatandaşın bize dolayısıyla devlete olan gücü güveni azalır' dedi.

'POLİS OLAYLARA MÜDAHALE KONUSUNDA SOKAKTA OLMALI'
Polisin caydırıcı olması ve olaylara anında müdahale edebilmesi için sokakta olması gerektiğine inandıklarını ifade eden Emniyet Müdürü Türkmenli, Polisi sokakta çalıştırmanın da kolay olmadığını vurguladı. Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü görevine atanmasının ardından 6 aylık bir sürenin geçtiğini hatırlatan Müdür Türkmenli, 'Afyonkarahisar'da görev yapan polislerimiz yaşlı. Bu arkadaşlarımızı sokakta çalıştırmak zor. Zaten yetersiz olan polis sayımızla bunları başarmak zaman alacaktı. Yaptığımız
toplantılar ve girişimlerimiz sonucu bazı bürolardaki arkadaşlarımızı sokağa aldık. Hem onların polislik mesleğini unutturmadık hem de polisin vatandaşın yanında olduğunu gösterdik. Bunun yanında yüze yakın bir yeni polis ataması gerçekleştirildi. Bu çok güzel bir olay ve gelen polislerimizin yarından fazlası 4 yıllık fakülte mezunudur' şeklinde konuştu.

ŞARK GÖREVİNDEN DÖNEN POLİSLER AFYONKARAHİSAR'I TERCİH ETMİYOR
Emniyet Müdürü Türkmenli, özellikle şark görevinin ardından polis memurlarına sunulan tercihler arasında Afyonkarahisar'ın olduğunu fakat polislerin nedense Afyonkarahisar'da görev yapmayı tercih etmediklerini söyledi. Afyonkarahisar'da yaptıkları yeni düzenlemelerle olaylara 3 dakika gibi bir sürede müdahale etme ve vatandaşın yanında olmaya çalıştıklarını vurgulayan İl Emniyet Müdürü Türkmenli, 'Bu 3 dakikalık süreyi tam anlamıyla tutturamadık. Şu anda 4-5 dakika gibi bir sürede olaylara müdahale ediyoruz. Ama yeni göreve başlayan arkadaşlarımız ve yeni araçlarımızla bunu başaracağımıza inanıyorum. Bazı illerde yığılmalar olurken, biz burada personel sıkıntısı çekiyoruz. Araçlarımızın büyük bir bölümü eski. Bunlar için de yaptığımız girişimler sonucu 44 yeni aracımız ve yüzün üzerinde yeni gelen polisimizle, Afyonkarahisar sokaklarında fırtına gibi eseceğiz' diye konuştu.

ÖZEL HAREKAT ŞUBESİ KURULACAK
Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü binasının yeterince sağlıklı olmadığını anlatan Türkmenli, yeni bina yapımı için de girişimlerinin olduğunu ifade etti. Afyonkarahisar'da terör olaylarının olmadığını ve bunun sevindirici bir geliş olduğunu söyleyen İsmail Türkmenli, 1 amir ve 23 personel ile Afyonkarahisar ve çevre illere hizmet verebilecek bir Özel Harekat Şubesinin da kurulduğunu anlattı. Okullarda öğrencilere verilen eğitimleri özendirici olması nedeniyle bir süreliğine kestiklerini hatırlatan
Türkmenli, 'Okullarda öğrencilerimize bazı olayların nasıl olduğunu ve bunları yapanların nasıl cezalandırıldığını anlatmamıza rağmen, hiç anlam veremediğim bir şekilde bazı öğrencilerin bu olayları yapma eğilimine girdiklerini gördük. Bu nedenle de okullardaki eğitimi bir süreliğine askıya aldık' ifadelerine yer verdi.

POLİS EVİMİZ TERMAL TURİZM KUŞAĞI İÇERİSİNDE
Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü'ne ait Termal Turizm kuşağı bölgesinde kalan Emniyet Müdürü Lojmanı, Polis Evi ve diğer bazı birimlerin ortadan kaldırılmasına çalışıldığını vurgulayan Türkmenli, Emniyet teşkilatının hiç bir yatırımı engelleme gibi bir şeyinin söz konusu olmadığını ifade etti. Türkmenli, şöyle dedi; 'Bu alanda bize ait 500 dönümün üzerinde bir arazi var. Bunun için bazı teklifler geliyor. Hepsi olmayabilir ama örneğin, Rehabilitasyon merkezimiz tamamlanır Polis evine ihtiyacımız
kalmazsa buraları yatırımcıya verebiliriz. Bize yapılacak yeni hizmet binamızın karşılığında bir şeyler olabilir. Bunun için de TOKİ ile görüşmelerimiz devam ediyor. Binamızı yapsınlar arsa verelim' dedi. Türkmenli, toplantının ardından basın mensuplarıyla bir de hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com