Polis-Vatandaş İşbirliğiyle ''Trafikte Alkolsüz Yaşam''

Polis-Vatandaş İşbirliğiyle ''Trafikte Alkolsüz Yaşam''
KÜTAHYA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN BAŞLATILAN PROJEYLE VATANDAŞLARDAN DESTEK ALINARAK ALKOLLÜYKEN ARAÇ KULLANILMASININ ÖNLENMESİ HEDEFLENİYOR -VATANDAŞLAR, KONUYA İLİŞKİN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİ ELEKTRONİK POSTA ADRESİ ARACILIĞIYLA İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE

KÜTAHYA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN BAŞLATILAN PROJEYLE VATANDAŞLARDAN DESTEK ALINARAK ALKOLLÜYKEN ARAÇ KULLANILMASININ ÖNLENMESİ HEDEFLENİYOR -VATANDAŞLAR, KONUYA İLİŞKİN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİ ELEKTRONİK POSTA ADRESİ ARACILIĞIYLA İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE BİLDİRECEK
Kütahya'da, İl Emniyet Müdürlüğü tarafından başlatılan ''Trafikte Alkolsüz Yaşam'' projesiyle vatandaşlardan destek alınarak alkollüyken araç kullanılmasının önlenmesi hedefleniyor.
Alınan bilgiye göre, proje, İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Fatih Terzi ve Ali Güral Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mehmet Bilgiç öncülüğünde trafik ekiplerinin ilde gerçekleştirdiği kontroller sırasında alkollü araç kullanma nedeniyle işlem yapılan sürücü sayıları dikkate alınarak hazırlandı.
Proje ekibi, Kütahya'da 2008 yılında 703, 2009'da 604 ve geçen yıl 643 olmak üzere söz konusu üç yılda toplam 1950 sürücüye alkollü araç kullanmaktan işlem yapıldığını belirledi. Bu kişilerin yaş gruplarına dağılımını inceleyen ekip, 1950 kişiden 711'inin, ''genç'' diye nitelendirilen 18-31 yaş arasında olduğunu tespit etti.
Alkollüyken araç kullanmanın özellikle gençler arasında yaygınlaştığı düşüncesinden hareket eden ekip, vatandaşlarla işbirliğine gidilerek projenin oluşturulmasına ve alınacak önlemlerin belirlenmesine karar verdi.

-ALKOLLÜ ARAÇ KULLANIMI DAVRANIŞININ NEDENLERİ BELİRLENECEK-
Trafik güvenliğinde yeni açılımlar, hedefler ve çözüm projeleri kapsamında sürücülerin trafikteki tutum ve davranışlarının olumlu yönde etkilenmesi, toplumun trafik kuralları konusunda bilinçlendirilmesi ve kamuoyunun trafiğe olan duyarlılığının artırılması amacıyla başlatılan proje çerçevesinde ilk olarak bir elektronik posta adresi oluşturuldu.
Vatandaşlar, konuyla ilgili görüş ve önerilerini, İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kullanıma açılan ''trafiktealkolsuzyasam@hotmail.com'' adresine iletecek. Buraya gönderilecek elektronik postalar, proje sorumluları tarafından değerlendirmeye alınarak, bireylerin alkollü araç kullanımı konusundaki düşünceleri, pişmanlık duygularının olup olmadığı saptanacak.
Bu veriler ışığında özellikle 15-18 yaş grubundaki lise öğrencilerine ve sürücü kurslarında ehliyet almak için kurslara katılanlara eğitim verilerek, alkollüyken araç kullanımının tehlikeleri hakkında bilinçlenmeleri sağlanacak.
Projenin son etabında ise alkollüyken araç kullanmaya meyilli olan ve bu konuda daha önce yaptırımlara maruz kalan bireyler gerek tedavi gerekse eğitim faaliyetleri yoluyla yeniden bu suçu işlemeleri engellenecek.

-ALKOL ALDIKTAN SONRA ARAÇ KULLANMANIN SAKINCALARI-
Proje sorumluları tarafından hazırlanan alkollü araç kullanımına ilişkin raporda, şu ifadelere yer verildi:
''İnsanların alkol kullanmaları kendi tercihleridir. Ancak alkollü olarak araç kullanılması, pek çok sayıda kazanın meydana gelmesine neden olmaktadır. Kandaki alkol miktarı arttıkça kişinin denge, görme ve işitme gibi beyinsel fonksiyonlarında azalmalar ortaya çıkar. Kas kontrolü ve dikkat gibi çok önemli ve duyu ve kontrol kabiliyetleri azalır. Alkolün etkileri altındaki sürücünün önüne aniden bir canlı veya bir aracın çıkması halinde, alkolsüz sürücüye oranla intikal ve fren, yani durma mesafesi artar. Bu artışa paralel olarak kaza yapma olasılığı da yükselir. Alkollü sürücü ani durumlarda gereken tepkileri gerek süre içinde verememektedir. Her yıl alkollü araç kullanma sonucu pek çok kaza oluşmakta ve pek çok insanımızı bu bu kazalarda kaybetmekteyiz. Bu nedenle vatandaşlarımızın proje hakkında bilgi sahibi olmalarının sağlanması için 'trafiktealkolsuzyasam@hotmail.com' iletişim adresine düşünce ve önerilerini bildirmeleri, projeye olumlu yönde katkı sağlayacaktır.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com