Polis ve sopalı siviller yan yana

Polis ve sopalı siviller yan yana
Ali İsmail'in dövülme kayıtlarında coplu polisler ve meşe odunlu siviller beraber hareket ediyor.
 Üniversiteli Ali İsmail Korkmaz’ın Eskişehir’de dövüldüğü anın görüntülerini yayımlayan Radikal, sokağın son bir saatini gösteren kayıtlara ulaştı. 
 
Eskişehir Valisi Güngör Azmi Tuna’nın “Polisler karışmadı” şeklindeki açıklamasının aksine yeni kayıtlara göre Sanayi Sokak’ta saat 23.00’ten Ali İsmail Korkmaz’ın dövüldüğü 23.57’ye kadar, yaklaşık bir saat boyunca coplu polisler, sopalı ve meşe odunlu siviller birlikte hareket ediyor. 
 
Fırının önünde gösterici bekleyen, mola veren, kendi aralarında sohbet eden polisler ve sivillerin Korkmaz’dan on dakika önce bir başka genci yakalayıp dövdükleri ve başına sopayla vurdukları görülüyor. 
 
Açıklamaları çelişti
 
Eskişehir Valisi Tuna, Korkmaz ’ın hayatını kaybettiği 10 Temmuz’dan beri birbiriyle çelişen şu açıklamaları yaptı: 
 
11 Temmuz: CNNTürk canlı yayınında “Kendi arkadaşlarına bile zarar verip ‘polis yaptı’ süsüne büründürmeye çalışıyorlar” dedi. 
 
13 Temmuz: Radikal, gaz maskeli ve coplu polislerle sopalı bir sivilin bir genci dövdüğünü gösteren kayıtları ortaya çıkardı. Vali Tuna, Radikal’e “Kendi arkadaşları dövmüş olabilir” dedi. Daha sonra yanlış anlaşıldığını, İstanbul ’daki olayları kastettiğini söyledi.
 
8 Ağustos: Biri polis dört kişinin tutuklanması sonrasında Tuna, “Biz bunu polis yapmadı demiştik, sözümüzün arkasındayız. Ağırlıklı olarak sivil kişiler işin içinde. Hem idari soruşturma açılarak görevinden uzaklaştırıldı hem de adli mekanizmalarca tutuklama yapıldı” dedi.
 
19 Ağustos: Yine Radikal’in, görüntülerin silindiği ve kaybedildiği yönündeki haberi sonrası Eskişehir Polisevi’ndeki basın toplantısında, “Görüntüleri polis silmedi. O gün görüntüler polisimiz tarafından hemen toplanmış ve adli mekanizmaya teslim edilmiştir. Bu noktada polis tarafından bir karartma, gizleme hadisesi yapılması söz konusu değil” dedi. 
 
Radikal’in yayımladığı yeni görüntüler Vali Tuna’yı bir kez da yalanladı. Görüntülerde coplu polislerle sopalı sivillerin birlikte hareket ettikleri ve göstericileri birlikte dövdükleri görülüyor. Harman Ekmek Fırını’na ait görüntülerin silinme tarihi ise ‘polis silmedi’ açıklamasına gölge düşürüyor. Çünkü görüntülerin polise teslim edilmeden bir gün önce silindiği tespit edilmiş durumda.
 
O sözleri de inceliyoruz
 
hürriyet.com.tr’ye dün açıklama yapan İçişleri Bakanı Muammer Güler ise şunları söyledi: 
 
“Olayın başından bu yana her türlü adli ve idari soruşturma yapılıyor. Sayın Vali’nin de neden, niçin böyle bir açıklama yaptığını da inceliyoruz. Bakın bir şey daha var. Ali İsmail evladımız hastaneye geldiğinde daha önce ameliyat olduğundan kalbi için coumadin hapını (kan pıhtılaşmasını önleyici) kullanmasına rağmen neden bu hastanede söylenmiyor? 8-10 basamak merdivenden düştüğü belirtiliyor. Tüm bunlar da inceleniyor. 
 
Ancak bunlar incelememizin önünde engel olmayacaktır. Yasalara aykırı tutum içerisinde olanlar en ağır cezaya çarptırılacaktır. Teşkilatımız kardeşimizin dövüldüğünü gösteren tüm bant kayıtlarının yok edilmemesi, bulunması için her türlü çabayı göstermiştir. Ailesinin acılarını ben de paylaşıyorum. Herkes müsterih olsun, kimse suçlular cezalarını çekecektirler.”
 
Yeni görüntüler dakika dakika şöyle:
 
23.07: Coplu ve gaz maskeli sivil polisler Sanayi Sokak’a giriyor.
 
23.15: Sayıları 15’i bulan coplu polisler ve sopalı siviller fırının köşesinde göstericileri bekliyor.
 
23.30: Ali İsmail Korkmaz’ı tekmelediği için tutuklanan polis memuru Mevlüt Saldoğan copuyla gezerken görülüyor.
 
23.42: Polisler ve siviller birlikte pusu kurmuş, bekliyor.
 
23.47: Polis Saldoğan ile daha önce tutuklanıp serbest bırakılan meşe odunlu saldırgan Serkan Kavak aynı karede görülüyor. Kavak’ın yaklaşık yarım saat boyunca odunuyla birlikte polislerle hareket ettiği anlaşılıyor.
 
23.48: Polisler bir genci yakalayıp döverek götürüyor. Bir kişi, gencin başına, diğeri de ayaklarına gelecek şekilde cop veya sopayla vuruyor.
 
23.51: Polislerle birlikte görünen iki sivil, nasıl tekme attıklarını konuşuyor. (SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com