Polise Sapan Kullanma Talimatı mı Verildi?

Polise Sapan Kullanma Talimatı mı Verildi?
1 Mayıs'ta, İstanbul’da çıkan olaylar sırasında kolluk güçlerinin göstericilere karşı sapan kullandıklarına dair görüntüler ortaya çıktı. CHP, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya yönelttiği soru önergesi şöyle;

Basına yansıyan görüntülere göre İstanbul’daki 1 Mayıs kutlamaları sırasında Beşiktaş’ta bir grup polis memuru, yakaladıkları bir gencin boynuna poşu takıp fotoğrafını çekerek fişlemişlerdir. İstanbul Üniversitesi öğrencisi olduğunu ifade eden gence zorla poşu takılması akla daha önce poşu taktığı için yargılanıp tutuklanan Cihan Kırmızıgül davasını getirmektedir. Yurttaşların uydurma delillerle fişleyip yargılatılmaya çalışılması kamuoyunda derin bir kaygı ve tepki toplamıştır.

Bu bağlamda,

ZORLA POŞU TAKTIRAN POLİSLERLE İLGİLİ İŞLEM YAPILACAK MI?

1-Beşiktaş’ta yakalanan bir gencin boynuna zorla poşu takıp fotoğrafını çeken polis memurları hakkında herhangi bir işlem yapacak mısınız?

2-Söz konusu genç hakkında nasıl bir işlem yapılmıştır? Çekilen fotoğrafları ne maksatla kullanılacaktır?

3-İstanbul’daki 1 Mayıs kutlamalarında kaç kişi gözaltına alınmıştır? Gözaltına alınan kişiler hakkındaki delillerin uydurma olup olmadığı Beşiktaş’taki olaydan sonra nasıl kanıtlanacaktır?

POŞU TAKMAK SUÇ MU?

4-Poşu takmak suç mudur? Suç değilse, neden polis memurları Beşiktaş’ta bir gencin boynuna zorla poşu takıp fotoğrafını çekmektedir?

5-Kolluk güçleri 1 Mayıs’ta, yurttaşların yargılanması için “delil üretme” talimatı almış mıdır? Böyle bir talimatı kim vermiştir? Böyle bir talimat yoksa, Beşiktaş’taki uygulamayı nasıl izah edeceksiniz?

6-1 Mayıs kutlamaları sırasında meydana gelen olaylarda kaç kişi yaralanmıştır? Kaç kişi biber gazı fişeklerinden, TOMA’ların tazyikli su sıkmasından yaralanmıştır?

POLİSLERE SAPAN MI DAĞITILDI?

7-İstanbul’daki olaylar sırasında kolluk güçlerinin göstericilere karşı sapan kullandıkları göründüler basına yansımıştır. Bu yeni bir kararla alınmış bir uygulama mıdır? Kolluk güçlerine kaç sapan dağıtılmıştır? Sapan kullanma talimatını siz mi verdiniz?

8-Sapan kullanma talimatı sizin tarafınızda verilmemişse, bunu kullanan kolluk güçleri hakkında herhangi bir işlem yapılacak mıdır? (BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com