Polise sendika yolu kapandı!

Polise sendika yolu kapandı!
Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, 19 Ekim’de tüm teşkilata genelge göndererek, yeni kurulan sendikaya üye olacak polislere disiplin soruşturması açılacağını belirtti.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, polis sendikası kurulacağı yönündeki haberler üzerine bir genelge yayımladı.
 
Sözcü gazetesinde yer alan habere göre;  kamu görevlileri tarafından kurulan veya kurulacak sendikalara ilişkin düzenlemenin 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nda yapıldığı belirtilen genelgede, şunlar kaydedildi:
 
”Kanunun 15. maddesinin birinci fıkrasında emniyet hizmetleri sınıfı ve emniyet teşkilatında çalışan diğer hizmet sınıflarına dahil personelin kurulan sendikalara üye olamayacakları hükme bağlanmıştır.
 
Kanun maddesine aykırı davranış, disiplin soruşturmasına konu olabileceğinden belirtilen hususun teşkilatımızda görevli tüm personele tebliğ edilmesini ve herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini önemle rica ederim.”
 
YILMAZ: BİZİ CİDDİYE ALMADILAR
 
Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Vakfı 2. Başkanı Abdurrahman Yılmaz, kısa adı ”Polis-Sen” olan ”Emniyet Genel Müdürlüğü Bünyesinde Merkez ve Taşra Teşkilatlarında Çalışan Polis, Bekçi ve Sivil Memur Sendikası”nın kuruluş çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.
 
Yılmaz, “Sendika çalışmasını geçen sene sonunda kendi aramızda konuştuk, mayıs ayında da sosyal medya üzerinde bir tüzük hazırlığı yaparak herkesin beğenisine sunduk. 6 aydır bu çalışmayı yaptık, netice sona doğru geldi. Sanırım, o dönemde kimse bizi ciddiye almadı. Sendikanın kurulmayacağını düşündüler” diye konuştu.
 
BAŞVURU 15 KASIM’DA
 
15 Kasım’da Ankara Valiliği’ne müracaat edeceklerini dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti: “Genelgenin içeriğinde de ‘polis sendika kuramaz, sendikaya üye olamaz, sendikaya üye olacak veya kuracak polisler hakkında kanuni soruşturma yapılacağı’ söylenmiş. Zaten polis bunları biliyor, polis kanun adamıdır. Bize deseler ki ‘Biraz erteleyin, biz bunu kanunla kuracağız’ deseler yine bekleyeceğiz ama bu şekilde neticelenmeyecek.”
 
‘GENELGEYLE BASKI YAPILIYOR’
 
Genelgenin kendilerini üzdüğünü belirten Yılmaz, “Biz, bunu polise yönelik bir baskı olarak gördük. İnşallah o niyetle de yapılmamıştır” diye konuştu.

Sendikanın kurucularının tamamının aktif olarak görev yapan polis memurları olacağına işaret eden Yılmaz, ”Kurucular, soruşturmayı veya cezayı göze alan arkadaşlarımız. Genelge bizi engellemiyor” dedi.
 
“AVRUPA’DA SENDİKASIZ POLİS TEŞKİLATI YOK”
 
Yılmaz, ”Biz, uluslararası hukuku baz alarak, oradan aldığımız güçle müracaatımızı yapacağız. Umarım bizi AİHM’e götürmezler. ‘Kendi iç hukukumuzla bunu çözeriz’ diye düşünüyoruz. Ama nereye kadar girerse gideceğiz. Avrupa ülkelerinde şu anda sendikası olmayan bir polis teşkilatı yok” diye konuştu.
 
Abdurrahman Yılmaz, toplu sözleşme metninde ”polisin p’sinin bile geçmediğini” ifade etti.
 
‘SİYASİ OLUŞUM DEĞİL, HAK ARAYIŞI’
 
Polislerin fazla çalışma, ek gösterge gibi pek çok sorunu olduğunu dile getiren Yılmaz, “Siyasi bir oluşum içinde değiliz. Biz, tamamen hak arayışı içerisindeyiz” dedi.
 
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bu genelgesi sendika kurucuları olan görevdeki polis memurları arasında ise, “tehdit” olarak algılandı.
 
“AKSAKLIĞA MEYDAN VERİLMESİN”
 
Polis sendikasının kurulacağı haberimizin üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü tüm teşkilatlara şu genelgeyi yolladı: “Bazı basın yayın organlarında polis sendikasının kurulmak üzere olduğu ve bu konuda gerekli hazırlıkların son aşamaya geldiği şeklinde haberler yapılmaktadır. Bilindiği üzere kamu görevlileri tarafından kurulan veya kurulacak sendikalara ilişkin düzenleme, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nda yapılmıştır.
 
4688 sayılı kanunun 15. maddesinin birinci fıkrasının (j) bendinde Emniyet hizmetleri sınıfı ve emniyet teşkilatında çalışan diğer hizmet sınıflarına dahil personelin kurulan sendikalara üye olamayacakları ve sendika kuramayacakları hükme bağlanmıştır. Yukarıda belirtilen kanun maddesine aykırı davranış, disiplin soruşturmasına konu olabileceğinden belirtilen hususun teşkilatımızda görevli tüm personele tebliğ edilmesini ve herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini önemle rica ederim.”
 
SENDİKA KURMAMIZ YASAK DEĞİL

 
Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Vakfı Genel Merkezi (EMŞAV) sözcüsü Abdurrahman Yılmaz, “Pol-Sen Geliyor” başlıklı yayımladığımız haberde, Polis sendikasının kuruluş dilekçesini 15 Kasım’da Ankara Valiliği’ne vermeye hazırlandıklarını belirtmişti. Yılmaz, Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelerde polislerin sendika kurmalarının önünde bir engel bulunmadığını anlatmıştı. Yılmaz, Aydınlık’a şu açıklamayı yapmıştı:
 
“Umarız kapatılma gibi bir sıkıntıyla karşılaşmayız. Uluslararası hukukta sendika kurmamızda hiçbir engel yok. Umarız, siyasi iktidar da bizim için bir düzenleme yapar ve konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götürmemize gerek kalmaz. Bizim dileğimiz kurucu olan arkadaşlarımız hakkında bir soruşturma veya ihracın olmaması. Ancak böyle bir durum yaşanırsa da şu bilinsin ki 250 bin polis memuru bu arkadaşlarına sahip çıkacaktır.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com