‘Polisin kaçmasına fırsat vardı’

‘Polisin kaçmasına fırsat vardı’
Sarısülük’ün başından vurularak öldürülmesine ilişkin soruşturmada 4 tanık ifade verdi.

Gezi eyleminde Ethem Sarısülük’ün polis tarafından başından vurularak öldürülmesine ilişkin soruşturmada 1’i polis 4 kişi tanık olarak ifade verdi. 

Sarısülük ailesinin talebi üzerine dinlenen üç tanığın ifadesi, şüpheli polis Ahmet Şahbaz’ın “Göstericilerin arasında kaldım, linç edilmekten korktum” savunmasını çürüttü. Tanıklar, şüpheli polisin çekilmekte olan çevik kuvvet polisleri arasından göstericilere doğru ileri hamle yaptığını, birine tekme attığını ve daha sonra silahını çekerek üç el ateş ettiğini kaydetti. Dün dinlenen tanıkların ifadelerin özetle şöyle:

Tanık S.D: Benim bulunduğum yerin 10 metre ilerisinde 20-30 kişilik bir gösterici grubu vardı. Bunların biraz ilerisinde de çekilmekte olan çevik kuvvet polisleri vardı. Bu polislerden birisi ileri hamle yaptı. Yere düşmüş olan bir göstericiye tekme attı. Daha sonra tabancasını çekip ateş etmeye başladı. 3-4 el ateş etti. Sonra geri dönüp kaçtı. 

Tanık D.G: Birden grubun arasında bir polis memuru ileriye çıktı ve göstericilere doğru koştu. Bir göstericiye tekme attı. Bu göstericinin biraz gerisinde duran 10-15 kişilik gösterici grubu slogan atıyordu. Polis memuru silahını çekti. Biraz geride duran gruba silahını yönelterek ateş etmeye başladı. Silahını doğruca göstericilere yöneltti ve göstericilerin üzerine ateş etti. Sonra arkadaşlarının yanına döndü. Ateş eden polis memurunun arkadaşlarının yanından ayrılıp göstericilere doğru ilerlemesine bir neden yoktu. Zaten polis çekiliyordu. Diğer polislerle birlikte o da çekilip gidebilirdi. Hatta göstericiye tekme attıktan sonra bile kaçmasına fırsat vardı. Silah çekmesi ve ateş etmesi için bir neden yoktu. 

Tanık C.Ç: Taksi durağının sağından bir polis ileriye doğru çıktı. Hızla göstericinin üzerine yürüdü ve bu göstericiye tekme attı. Tekmeyi yiyen gösterici yere düştü. Bu sırada Ethem’in hemen arkasındaydım. 3-4 el silah sesi duydum. Seri halde atıldı. Kimin silahla ateş ettiğini görmedim.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com