Polisten Assange'a uyarı

Polisten Assange'a uyarı
İngiliz polisi, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'a, İsveç'e iadesi kapsamında İngiltere'den ayrılması gerektiğine dair uyarı belgesini teslim etti.

LONDRA - Polis belgeyi, Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde bulunan Assange'a verdi. 40 yaşındaki Assange'ın polisin talep ettiği bir zamanda karakola gitmesi gerekiyor.

Londra polisinden yapılan açıklamada, belgenin ''İade konularında standart bir prosedür ve Assange'ın İngiltere'den ayrılması gerektiğiyle ilgili ilk adım olduğunu'' bildirdi. Polis ayrıca Assange'ın Ekvador büyükelçiliğine sığınarak, şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiğini, karakola teslim olmama ihtimalinin de bu koşulların daha fazla ihlali anlamına geleceğini kaydetti.

Yabancı bir devletin toprağı olduğu için İngiliz polisi, büyükelçiliğe girerek Assange'ı tutuklayamıyor. Londra'nın Knightsbridge semtinde bulunan Ekvador büyükelçiliğine geçen hafta sığınarak, siyasi iltica talep eden Assange, İsveç'e giderse, ABD'ye gönderilmekten ve ölüm cezasına çarptırılmaktan korkuyor. Ekvador, Assange'ın bu ülkeye siyasi iltica talebini değerlendirdiğini açıklamıştı.

İsveç'te iki kadına tecavüzle suçlanan ve İngiltere'de bu ülkeye iadesine karar verilen Assange, 1,5 yıldır İngiltere'de bulunuyor.
    

Kaynak: AA

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com