Polisten BDP'liye: Öğle Namazı Kaç Rekat?

Polisten BDP'liye: Öğle Namazı Kaç Rekat?
Polis, eylemciyi cemaatten, 'Öğle namazı kaç rekat' sorusuyla ayırdı..

Van'da Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'nun bazı bağımsız milletvekili adaylarını veto etmesini protesto eden göstericilerin Hz. Ömer Camii'ne saklandığı bilgisine ulaşan polis, camiden çıkan kişilerin kıyafetlerini ve ellerini kontrol etti. Polis şüphelendiği kişilere öğle namazının kaç rekât olduğunu sordu. Doğru cevabı bilemeyen 10 eylemci gözaltına alındı.

YSK'nın BDP'nin desteklediği Hatip Dicle, Leyla Zana, Sabahat Tuncel ve Gültan Kışanak'ın da bulunduğu 12 bağımsız milletvekili adayının adaylığını iptal etmesine tepki gösteren grubun protestosu, kentin çeşitli noktalarında meydana geldi.

Kent merkezinde yoğun güvenlik önlemi alan ve olaylara karışan göstericilere müdahale eden polis ekipleri, bazı göstericilerin Beşyol mevkisindeki Hz. Ömer Camii'nde saklandığını belirledi.

Bunun üzerine cami çevresinde güvenlik önlemi alan polis, camiden çıkan vatandaşların kıyafetlerini ve ellerini kontrol ederek, şüpheli gördüğü kişilere öğle namazının kaç rekât olduğunu sordu. Soruya yanlış cevap veren, gerek kıyafetlerinden gerekse ellerindeki izlerden olaylara karıştığı belirlenen 10 kişiyi gözaltına alan güvenlik güçleri, gösterilere karışan başka bir grubun da BDP'liler tarafından Ahmed-i Hani Parkı'nda kurulan 'demokratik çözüm çadırı'nda gizlendiğini belirledi. Çadırda bulunan Belediye Başkanı Bekir Kaya ile partililere çıkmaları yönünde uyarıda bulunan polis, uyarıya rağmen dışarı çıkmamaları üzerine biber gazıyla müdahale etti. Bunun üzerine çadırdan çıkarak polise taşla saldıran bazı göstericiler gözaltına alındı. Çadırda çok sayıda molotofkokteyli, havai fişek ve örgütsel doküman ele geçirildi. Daha sonra polis tarafından çadır kaldırıldı. Emniyet yetkilileri, şu ana kadar olaylara karıştığı belirlenen 50'den fazla kişinin gözaltına alındığını, kent merkezinde kontrolü sağladıklarını ancak zaman zaman ara sokaklarda toplanan göstericilerin eylemlerine devam ettiğini aktardı.

Öte yandan bazı BDP'li il meclis yöneticileri belediye binası önünde oturma eylemi yaptı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com