Polonyalı turistten Türk gence yüz nakli

Polonyalı turistten Türk gence yüz nakli
Türkiye'deki 5. yüz nakli bir turistten Türk bir gence olacak

Muğla'da tatildeyken hayatını kaybeden Polonyalı turistin organlarının bağışlanmasıyla Türkiye'deki 5. yüz nakli gerçekleştirilecek.

Tatilini geçirdiği Akyaka beldesinde denizde boğulma tehlikesi geçiren ve Muğla Yücelen Hastanesine kaldırılan 43 yaşındaki Polonyalı turist Andrzej Kucza'nın beyin ölümü gerçekleşti. Ailesi, Kucza'nın organlarını bağışlama kararı aldı.

Yücelen Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Nasır Ordubatlı, Polonyalı turist Andrzej Kucza'nın 14 Temmuz'da eşiyle birlikte denize gittiğini ve aniden fenalaştığını belirten Ordubatlı, "Eşinin yardımıyla kıyıya çıkarılıp acil bir şekilde ambulansla hastanemize sevk edildi. Kendisine hastanemizde yaklaşık 20 dakika kalp masajı yapıldı. Hasta tekrar hayata döndürüldü ve anestezi yoğun bakıma alınarak, yakinen ilgilenildi. Ancak dün sabah itibarıyla yapılmış olan muayeneler ve bir takım tetkikler sonucunda beyin ölümünün gerçekleştiğini ne yazık ki öğrenmiş bulunuyoruz" dedi.

Hastanede aileye organ nakli teklifinde bulunulduğuna işaret eden Ordubatlı, "Aile üyeleri ne yazık ki acılarından dolayı şu anda sizin karşınızda bulunamıyorlar. Ailemiz bir insanlık örneği göstererek, herhangi bir dil, din, ırk, mezhep, ülke ayrımı gözetmeksizin organların başka insanlarda can bulması için gönüllü olarak bütün organları vermeyi kabul etti. Bunun üzerine İzmir, Antalya ve değişik illere haber gönderildi" diye konuştu.

Boğulma vakası olduğu için, karaciğer, kalp gibi bir takım organların son yapılan testlerde alınamayacağının tespit edildiğini vurgulayan Ordubatlı, hastanın yüzünün alınması kararına varıldığını dile getirdi.

Yüzü de bağışlanan Polonyalı Kucza'nın doku testlerinin İzmir'de yaşayan 27 yaşındaki Recep Sert ile uyum gösterdiği belirlendi. Bunun üzerine Kucza'nın yüzünün Recep Sert'e nakledilmesi kararlaştırıldı.

Kucza'nın organlarını almak için Antalya'dan uçakla yola çıkan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi Muğla'ya geldi.

Ömer Özkan, Türkiye'nin beşinci yüz naklini de Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde gerçekleştireceklerini söyledi.

Prof. Özkan, "Tam yüz nakli planlıyoruz ancak ameliyatın gidişatına göre kısmi yüz nakli de olabilir" dedi.

YÜZÜN ALINMASI İÇİN OPERASYON

Daha sonra Özkan başkanlığındaki ekip yüzün alınması için operasyona başladı.

Özkan ve ekibi yaklaşık 4 saat süren operasyonla Polonyalı turist Andrzej Kucza'nın yüzünü başarılı bir operasyonla aldı. Ekiptekiler operasyon çıkışında koşarak kendilerini bekleyen özel araçla Dalaman Havalimanında bekleyen Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçakla Antalya'da yüzü nakletmek üzere hastaneden ayrıldı.

Hastane çıkışında gazetecilerin 'operasyon nasıl geçti ' sorusuna Prof. Dr. Özkan, "Çok başarılı bir operasyon geçti. Çok acil hastamıza yüzü yetiştirmemiz gerekiyor. Kusura bakmayın yetişmeliyiz" yanıtını verdi.

Öte yandan, Polonyalı turist Andrzej Kucza için iki adet yüz silikonu hazırlandığı, ailenin tercihinin ardından kadavranın yüzünün silikonla kaplanacağı öğrenildi.

Polonyalı turist Andrzej Kucza'nın diğer organlarının kulanılamayacak pozisyonda olduğu, sadece yüzünün alınacağı öğrenildi.

RECEP SERT 1 YILDIR NAKİL BEKLİYOR

Andrzej Kucza'nın yüzünün nakledileceği Recep Sert ise, bir yıldır nakil için beklediğini söyledi.

İzmir'den aktarmalı olarak uçakla Antalya Havalimanı'na gelen ve Akdeniz Üniversitesi Hastanesi ekibi tarafından havalimanında karşılanan Sert, hastaneye getirildi.

Hastane girişindeki gazetecilerin sorularını yanıtsız bırakan Sert, üniversitenin basın bürosu ekiplerine yaptığı açıklamada, yüzünün 2007 yılında temizlediği silahın ateş alması sonucu parçalandığını belirtti.

Bursa'nın İnegöl ilçesinde yaşadığını dile getiren Sert, bekar olduğunu ve bir yıl önce nakil için Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvurduğunu kaydetti. Sert, "1 yıldır nakil bekliyordum" dedi.

Plastik Cerrahi bölümüne çıkarılan Sert, ameliyat için hazırlıklara alındı. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com