Porsuk Barajı Koruma Altına Alınıyor

Porsuk Barajı Koruma Altına Alınıyor
Kütahya İl Özel İdare Binasının toplantı salonun da İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Kuşcu tarafından yapılan açıklamada, Porsuk Barajının Eskişehir'in içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşıladığına dikkat çekerek , Porsuk Barajının koruma altına alınac

Kütahya İl Özel İdare Binasının toplantı salonun da İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Kuşcu tarafından yapılan açıklamada, Porsuk Barajının Eskişehir'in içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşıladığına dikkat çekerek , Porsuk Barajının koruma altına alınacağını vurguladı.
Kuşcu, Porsuk Barajı Eskişehir İlinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşıladığını söyleyerek, baraj rezevuarının havzada yer alan yerleşimlerin, endüstriyel ve tarımsal faaliyetler sonucu ortaya çıkan noktasal ve yaylı kirleticiler nedeniyle kirlendiğine dikkat çektti.Kütahya Valiliği il Özel tarafından Porsuk Barajında oluşan kirliliğin önüne geçebilmek için su kalitesinin artırılması gerektiği, su kalitesinin iyleştirilmesi gerektiği ve baraj kullanım kalitesinin arturılamsı gerektiğini belirterek, Porsuk Baraj Havzasında özel hüküm belirleme çalışmalarının da başlatıldığını açıkladı.
Mehmet Kuşcu konuşmasında; bu çalışmanın AKS Planlama Mühendislik Ltd. Şti. tarafından yürütülerek içme ve kullanma suyu kaynağı olarak, Porsuk Barajının korunması ve özel hüküm belirleme projesi; Kütahya İl Çevre Orman Müdürlüğü, Kütahya Belediyesi, Eskişehir Valiliği, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Orman Bakanlığı ve bölgede yer alan diğer ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla gerçekleştirileceğinin altını çizdi.
Yapılacak çalışmaların sonucunda havzada koruma ve kullanma dengesinin belirleneceğinin, arazi kullanım çeşit ve şekillerinin ortaya konulacağının Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği hükümleri yerine havzanın fiziki, teknik ve sosyo-ekonomik özellikleri dikkatte alınarak belirlenebileceğini vurgulayan Kuşcu, Porsuk Barajı için özel hükümlerin uygulanmaya konulabileceğini de vurguladı.
Mehmet Kuşcu, bu çalışmaların sağlıklı yürütülmesi amacıyla mevcut verilerin paylaşılmas, havzada yaşanan sıkıntı ve problemlerin belirlenmesi, havzanın sürdürülebilir kullanımını sağlayarak uygulanabilir kararların alınabilmesi için gereken çalışmalırın belirlenmesi için çalışmaların devam edeceğine dikkat çekti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com