Porsuk Barajı'nda doluluk oranı % 58

Porsuk Barajı'nda doluluk oranı % 58
TEMMUZ AYINDAN BU YANA AYLIK ORTALAMA 7 MİLYON METREKÜP SU ALAN BARAJDA, 262 MİLYON METREKÜP SU BULUNUYOR

TEMMUZ AYINDAN BU YANA AYLIK ORTALAMA 7 MİLYON METREKÜP SU ALAN BARAJDA, 262 MİLYON METREKÜP SU BULUNUYOR

KÜTAHYA - Eskişehir'in içme, kullanma ve sulama suyu ihtiyacının karşılandığı Porsuk Barajı'ndaki doluluk oranının, bu ay kaydedilen yağışlarla birlikte yüzde 58'e yükseldiği bildirildi.
Alınan bilgiye göre, aktif su depolama hacmi 438 milyon metreküp olan Porsuk Barajı'nda, halihazırda 262 milyon metreküp su bulunuyor.
Geçen yıl sonunda yüzde 36'sı dolu olan barajda, yıl başından itibaren artan yağışlarla doluluk oranı, şubat ayı sonunda yüzde 47'ye yükselmişti. Özellikle Porsuk Çayı'nın Kütahya sınırlarında kalan kollarına bu ay düşen yağışlar, bu kolların barajı beslemesinden dolayı su seviyesinin yüzde 58'e ulaşmasını sağladı.
Temmuz ayından bu yana aylık ortalama 7 milyon metreküp su aldığı belirlenen barajdaki su seviyesinin, kış mevsiminde kaydedilecek yağışlarla daha artması bekleniyor.
Porsuk Barajı'ndaki suyun, hiç yağış olmasa bile Eskişehir'in bir yıldan fazla içme, kullanma ve sulama suyu ihtiyacına yetecek düzeyde olduğu kaydedildi.
Beton ağırlık gövde dolgu tipinde, yapımına 1966 yılında başlanan ve 1972'de tamamlanan Porsuk Barajı'ndan, Eskişehir'in içme, kullanma ve sulama suyu ihtiyacının tamamı karşılanıyor. Barajın sularıyla yaklaşık 26 bin 970 hektar tarımsal alan sulanıyor ve bölgeye 100 milyon metreküp içme suyu sağlanıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com