Portakal Çiçeği Karnavalı'na doğru

Portakal Çiçeği Karnavalına doğru
Adana Valisi Coş: - "Karnaval, geçen sene çok başarılı oldu, mütevazi imkanlara rağmen büyük katılımlar sağlandı"

ADANA (AA) - Bu yıl, 12-13-14 Nisan'da ikincisi düzenlenecek Portakal Çiçeği Karnavalı'nın tanıtım toplantısı yapıldı.

Kentteki bir otelde düzenlenen basın toplantısında, gazetecilere karnavalın içeriği hakkında bilgi verildi.

Türkiye'nin ilk karnavalı olma özelliği taşıdığı belirtilen organizasyonda bu sene, dans, müzik, halk oyunu, bando, sergi ve spor gösterileri gibi çeşitli etkinlikler yer alacak. Karnaval kapsamında, sokaklarda ve kapalı alanlarda yaklaşık 85 etkinlik gerçekleştirilecek; karnaval, kortej yürüyüşü ve sanatçı Gökçe'nin vereceği konserle başlayacak.

Tanıtım toplantısına katılan Vali Hüseyin Avni Coş, karnavalın bu sene daha büyük bir başarı ve katılımla gerçekleştirileceğini söyledi.

Portakal Çiçeği Karnavalı'nın temel kavramlarının sevgi, barış ve dostluk olduğunu ifade eden Coş, "Bu kavramlar, bu coğrafyanın yüzyıllardır aşina olduğu, bu topraklarla çok iyi uyum sağlayan, iklimiyle de ortamıyla da özdeşleşen kavramlar" dedi.

Sevgi, barış ve dostluk kavramlarının daha geniş kesimlere yansıtılmasında karnavalın büyük katkısının olacağını vurgulayan Coş, şunları kaydetti:

"Karnaval geçen sene başlatırken bütün Adana'nın, 7'den 77'ye benimseyeceği, katılacağı bir etkinlik olmasını özellikle istedik. Karnaval, geçen sene çok başarılı oldu, mütevazi imkanlara rağmen büyük katılımlar sağlandı, 10 binlere ulaşan bir etkinlik oldu. Bu sene yine aynı format aşağı-yukarı korunuyor. Herkesin karnavalı, herkesin katkısı, emeği olan, kendisini ait hissedebileceği bir etkinlik olması hususunda aynı çizgi bu sene de korundu. Karnaval, yapısal özelliği itibariyle de Türkiye'deki ilk toplumsal etkinliktir. Herhangi bir özel ya da kamu gücüne dayanmadan, ana sponsoru olmadan, çok çeşitli küçük katkıların bir araya geldiği, adeta imece anlayışıyla bu konuda duyarlı olan kişi ve kuruluşların kendilerine rol edindiği bir toplumsal etkinlik."

- "Siyasi kalıpların dışına çıkılmalı"

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de Adana'nın narenciye bahçeleriyle iç içe geçmiş bir kent olduğunu belirtti.

Kozan ilçesinin narenciye üretiminde önemli paya sahip olduğunu, bir dahaki karnavalda Kozan'da da etkinlikler düzenlenmesi gerektiğini dile getiren Sözlü, şöyle konuştu:

"Adana'da 'çiçek, karnaval' denildiği zaman dar kalıplı görüşlerin ortadan kalkacağına, insanların daha geniş, yürekli bir bakış açısıyla karşısındakilere bakacağına, daha sevecen olacağına inanıyorum. Biz, arkadaşlarımızla yeni bir seçim dönemi yaşadık. Söz konusu Adana ise Adanalı ise bu Portakal Çiçeği Karnavalı da buna bir vesile olsun, hepimiz Adana için bir araya gelmeliyiz. Elbette tek başına siyasi düşündüğümüz zaman kalıplar yine daralacaktır. Siyasi kalıpların dışına çıkarak, artık Adana, Adanalı, ülkemiz ve milletimiz için var olduğumuzu düşünmeliyiz ve portakal çiçeğinin zarif, güzel, estetik yansımasıyla bir araya gelmek Adana'nın ruhuna yaraşır."

Karnavalın fikir öncüsü ve Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt ise karnaval hakkında çeşitli bilgiler verdi.

Karnavalın uluslararası bir boyuta ulaştığını anlatan Bozkurt, "Geçen sene sadece kortejde 15 bine yakın kişi yürüdü, bu sene sayının 30 bini geçmesi bekleniyor. Katılımcılarıyla, 50-100 bin barajında bir katılıma ulaşmayı bekliyoruz" dedi.

Toplantıya, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ve Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan da katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com