Portekiz Batmaktan Kurtarıldı

Portekiz Batmaktan Kurtarıldı
Büyük bir ekonomik dar boğazda olan Portekiz, batmaktan kurtarıldı ama...

AB ve IMF ile 78 milyar euroluk anlaşma yapan Portekiz, üç yıl boyunca ciddi biçimde kemer sıkacak. FT'nin haberine göre kamuda üç yıl boyunca maaşlar dondurulacak

Yunanistan ve İrlanda'dan sonra Portekiz de yardım alacak. Portekiz Başbakan Jose Socrates'in 'Yunanistan ve İrlanda'dan daha esnek bir anlaşmaya sahip olacağız' demesine rağmen Portekiz üç yıllık zorlu bir kemer kısma süreciyle karşı karşıya kalacak. İngiliz Financial Times gazetesi konuyla ilgili haberine 'Portekiz kurtarılmasına rağmen acı çekecek' başlığını attı. Gazetenin ulaştığı anlaşma, kamuda maaşların 2013'e kadar dondurulmasını içeriyor. Portekiz ekonomisinin bu yıl ve gelecek yıl yaklaşık yüzde 1.5-2 civarında daralması bekleniyor. İşsizlik ise yüzde 12'yi aşacak. Portekiz, AB ve IMF ile mali yardımın içeriği konusunda anlaşmıştı. Anlaşma, Portekiz'e üç yılda 78 milyar euroluk kaynak sağlanmasını içeriyor.

Avrupa faiz oranını değiştirmedi
AVRUPA Merkez Bankası (ECB), Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de yaptığı toplantıda yüzde 1,25 olan gösterge faiz oranında değişikliğe gitmedi. ECB, geçen ay yaptığı toplantıda, artan enflasyonla mücadele için gösterge faiz oranını 25 baz puan yükselterek yüzde 1,25'e çıkarmıştı. Böylece ECB, nisan ayında ilk kez Mayıs 2009'dan itibaren yüzde 1 seviyesindeki gösterge faiz oranını artırmıştı. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com