Potansiyelini gösterdi

Potansiyelini gösterdi
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’dan üzücü açıklama: “Kendi potansiyelimizi görmek amacıyla arama kurtarma ekipleri bekletildi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 582 kişinin hayatını kaybettiği Van’daki deprem sonrası tartışılacak bir açıklama yaptı. Atalay “Hangi ülkeler hemen aradı, yardım gönderme teklifinde bulundu, elimizde listeler var. Tabii öncelikle kendi potansiyelimizi görmek amacıyla arama kurtarma yardım ekipleri bekletildi” dedi.

İl Afet Acil Durum Müdürlüğü Kriz Koordinasyon Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Atalay, kentte 23 Ekim’de yaşanan depremin 7. gününde olduklarını belirterek, gelinen son durum ve noktayla ilgili bilgilendirme yapmak istediklerini söyledi. “Devletin, kamunun ve sivil toplum örgütlerinin belki en çabuk koordine olduğu ve müdahale ettiği bir afet sonrasını yaşadık’’ diyen Atalay, depremin hemen sonrasında, Ankara’da Afet Acil Durum Koordinasyon toplantısı yaptıklarını ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kente intikal edilerek, çalışmaların koordine edildiğini dile getirdi.

582 kişi yaşamını yitirdi
Depremde yaklaşık 90 tane çok katlı binanın çöktüğünü ve enkaz haline geldiğini vurgulayan Atalay, bunun altısının Van merkez, 84’ünün ise Erciş’te bulunduğunu kaydetti. Köylerde daha çok kerpiç yapılı tek katlı evlerin hasar gördüğünü anlatan Atalay, “Çalışmalarda 231 vatandaşımız canlı olarak kurtarılmıştır. Şu anda Erciş’te dört binada, enkaz arama kurtarma çalışması devam ediyor. Diğerlerinde çalışmalar tamamlanmıştır. Bu akşama kadar bu dört binada da çalışmalar tamamlanacaktır’’ dedi. Ercişte 455, Van merkezde 61, köylerde ise 66 olmak üzere toplam 582 vatandaşın yaşamını yitirdiğini bildiren Başbakan Yardımcısı Atalay, “Hastanelerde yatan tedavi gören yaralı sayımız 832’dir. Bunun 162’si çevre illerde ve Ankara’dadır. Diğer kısmı Van’dadır’’ dedi.


“Potonsiyelimizi görmek istedik”
Vatandaşlara dağıtılan 35 bin çadırdan üç bin 548’inin yurt dışından geldiğini bildiren Atalay, şöyle devam etti: “Uluslararası camiaya öncelikle çok teşekkür ederiz. En başta Azerbaycan, İran gibi komşu ülkeler olmak üzere çok büyük bir duyarlılık gösterilmiştir. Hangi ülkeler hemen aradı, yardım gönderme teklifinde bulundu, elimizde listeler var. Tabii öncelikle kendi potansiyelimizi görmek amacıyla arama kurtarma yardım ekipleri bekletildi. İran ve Azerbaycan kendiliğinden hareket etti, geldi. Kendi arama kurtarma ekiplerimiz yeterli olduğu için de fazla ekip desteği istemedik ama geçici ve kalıcı iskanla ilgili ayni yardımlar, çadır, prefabrik, konteyner ve battaniye gibi yardımlar gönderebilirler. Dış yardımlar da bunlarda yoğunlaştı. Dış yardımlar için Van Havaalanı yoğun olduğu için dış yardımları Erzurum’a yönlendirdik. Dış yardım üssümüz orası, oradan da buraya karayoluyla sevk ediliyor. Çok disiplinli şekilde onlar da yürüyor. İlgi gösteren, duyarlılık gösteren ülkelere teşekkür ediyorum.’’ (Taraf)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com